S19 otrzyma nowy fragment. Ma prowadzić do granicy z Białorusią

Droga ekspresowa S19
Droga ekspresowa S19
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Kamil Niewiński

18.07.2023 21:23, aktual.: 18.07.2023 21:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GDDKiA ogłosiło przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S19. To brakujący element układanki, jeżeli chodzi o poprowadzenie drogi szybkiego ruchu z Białegostoku na północ w kierunku granicy polsko-białoruskiej.

Droga S19 jest niezwykle istotną inwestycją dla wschodniej części Polski. Docelowo trasa ta ma prowadzić od granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy, przebiegać przez Białystok, Lublin, Rzeszów czy Krosno, a następnie kończyć się przy wsi Barwinek na granicy ze Słowacją. Ważnym fragmentem jest ten od Białegostoku do Kuźnicy, który nareszcie ma szansę na realizację. Właśnie ogłoszono przetarg.

Obecnie w budowie znajduje się odcinek Kuźnica – Sokółka, zaś do przetargu na początku lipca 2023 r. trafił fragment Sokółka – Czarna Białostocka. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza konkurs na budowę ostatniej części tego fragmentu, czyli Czarna Białostocka  Białystok Północ.

Droga ekspresowa S19
Droga ekspresowa S19© Materiały prasowe | GDDKiA

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Droga będzie mieć dwie jezdnie, na każdej zaś znajdą się dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Jej szlak będzie podążać w przybliżeniu śladem obecnej DK19. Wyjątkiem jest obwodnica Wasilkowa, która zostanie na swoim miejscu, lecz dobudowany zostanie do niej drugi pas. 

Rozpoczęcie przyjmowania ofert GDDKiA planuje na 28 sierpnia 2023 r. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał dokładnie 39 miesięcy na zaprojektowanie i wykonanie odcinka. Cała droga ekspresowa S19, której długość planowana jest na ok. 570 km, ma zostać ukończona do 2030 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)