"Rzeczpospolita": Samochody będą drożeć. I to nawet o 20 procent

"Rzeczpospolita": Samochody będą drożeć. I to nawet o 20 procent

100 tys. zł za auto segmentu B to cena, która dziś nikogo już nie dziwi
100 tys. zł za auto segmentu B to cena, która dziś nikogo już nie dziwi
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Aleksander Ruciński
27.09.2022 10:47, aktualizacja: 13.03.2023 15:34

W sierpniu 2022 roku średnia cena nowego auta wyniosła 153,6 tys. zł brutto. To o blisko 14 proc. więcej niż przed rokiem. Niestety będzie jeszcze drożej - wynika z doniesień "Rzeczpospolitej".

Nie trzeba być ekspertem od rynku motoryzacyjnego, by dostrzec jak bardzo zdrożały samochody w ostatnich miesiącach. Bezpośrednie porównanie cen nowych aut pomiędzy sierpniem 2021 a 2022 roku wskazuje na różnice w wysokości 13,9 proc (dane IBRM Samar). W zależności od sposobu finansowania różnice mogą być jednak znacznie większe.

Zwracają na to uwagę przedstawiciele platformy sprzedażowej Carsmile. Jak czytamy na łamach "Rzeczpospolitej", cytowanej przez PAP: "Jeśli uwzględnić, że w ciągu roku trzymiesięczny WIBOR wzrósł z 0,24 proc., do 7,15 proc., to koszt zakupu auta z finansowaniem (leasing, kredyt) zwiększył się o 47,5 tys. zł, a nie o 18,7 tys. zł, jak wynikałoby z porównania cen katalogowych (obliczenia dla pięcioletniego kredytowania bez wkładu własnego)".

Za wzrostem cen zdecydowanie nie nadąża wzrost wynagrodzeń: "W odniesieniu do średniej ceny sprzedaży w sierpniu 2022 r. na zakup nowego samochodu trzeba było przeznaczyć 33 miesięczne pensje, o dwie więcej niż w styczniu 2018 roku" - na łamach "Rzeczpospolitej" podkreśla Dariusz Balcerzyk z Instytutu Samar.

Gazeta powołuje się na wyniki raportu "MotoBarometr 2022. Nastroje w automotive w Europie", z którego wynika, że nowe auta w Polsce w najbliższych 12 miesiącach mogą zdrożeć o kolejne 20 proc.

Analitycy Carsmile dodatkowo zwracają uwagę na wzrost innych kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu, takich jak rosnące stawki najmu, a także wyższe ceny serwisu czy ubezpieczeń. Uwzględniając powyższe, całościowy koszt zakupu i eksploatacji pojazdu w skali roku może wzrosnąć więc nawet o 35 proc. - podaje "Rzeczpospolita".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)