Ceny paliw w najbliższych dniach. Tyle zapłacisz na stacji

Ceny paliw w najbliższych dniach. Tyle zapłacisz na stacji

Ceny na polskich stacjach nigdy nie były tak wysokie
Ceny na polskich stacjach nigdy nie były tak wysokie
Źródło zdjęć: © fot. Filip Buliński
Aleksander Ruciński
14.03.2022 10:33, aktualizacja: 14.03.2023 12:58

Drastyczne podwyżki cen ropy naftowej spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę zaowocowały szokującymi kwotami na stacjach paliw. Kierowcy upatrują szans na obniżki w spadających cenach baryłki. Czy słusznie?

W środę, 9 marca 2022 roku, ceny ropy naftowej osiągnęły rekordową średnią, bliską 130 dolarów za baryłkę, po czym zaczęły stopniowo spadać, do około 110 dolarów w weekend. Jak donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), powołująca się na analityków e-petrol.pl, daje to nadzieję na poprawę sytuacji, choć raczej nie ma co liczyć na dynamiczne spadki cen.

Zgodnie z prognozami e-petrol.pl na trzeci tydzień marca 2022 roku średnie ceny ON powinny oscylować w granicach 7,68-7,89 zł za litr, benzyny 95 - 6,75-6,99 zł za litr i gazu LPG 3,29-3,59 zł za litr. Przedstawione kwoty należy traktować ostrożnie, gdyż sytuacja wciąż jest bardzo niestabilna. Zdaniem analityków e-petrol jest jednak nadzieja, że wyhamowanie wzrostów na giełdach naftowych zatrzyma dalsze podwyżki na stacjach.

Jak donosi PAP za e-petrol.pl, obecne spadki mogą być wynikiem doniesień o możliwym powrocie irańskiej i wenezuelskiej ropy na międzynarodowe rynki, choć warto pamiętać, że wiążące decyzje jeszcze nie zapadły.

Równie ostrożne prognozy przedstawia BM Reflex. – To czego świadkami jesteśmy dzisiaj, czyli spadku cen ropy naftowej do poziomu 110 USD za baryłkę, pozwoli ustabilizować sytuację na rynku krajowym. Nie zmienia to faktu, że sytuacja w dalszym ciągu będzie nerwowa. Zwiększenie dostaw ropy z innych kierunków i przebieg konfliktu na Ukrainie będą wpływały na przyszłe ceny paliw - mówi Urszula Cieślak z BM Reflex cytowana przez PAP.

Niewykluczone, że tańsza ropa długofalowo zaowocuje niższymi cenami na stacjach, pytanie o ile niższymi.

– Na razie nie można stwierdzić z dużą dozą pewności, że obniżka będzie na tyle głęboka, aby powrócić do poziomów sprzed wojny. Konieczność szukania alternatyw dla rosyjskiej ropy czy stopniowe wykluczania Rosji z grona eksporterów za pomocą sankcji na pewno przekładać się będą, nawet mimo chwilowych korekt, na utrzymujące się wysoko ceny surowca i paliw gotowych – dodają analitycy e-petrol.pl.

Powyższe prognozy dotyczą ogólnej sytuacji na polskim rynku. Stawki w niektórych sieciach mogą jednak nieco różnić się od założeń. Daniel Obajtek ogłosił bowiem niespodziewaną obniżkę na stacjach Orlen. W przypadku ON wyniesie ona 34 gr, do poziomu 7,55 zł, a benzyny o 20 gr, do poziomu 6,79 zł za litr. Na razie trudno przewidzieć, jak decyzja rodzimego koncernu wpłynie na decyzje konkurencji, choć nie można wykluczyć, że inne sieci zdecydują się na podobny krok.

Warto pamiętać, że kwoty, jakie polscy kierowcy płacą obecnie na stacjach, uwzględniają obniżkę VAT z 23 na 8 proc. wdrożoną 1 lutego 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej. Ta, zgodnie z założeniami, przestanie obowiązywać 31 lipca 2022 roku. Pozostaje mieć nadzieję, że do tego czasu sytuacja zdąży się ustabilizować.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)