Rekordowy dystans na jednym ładowaniu. Mercedes EQXX dojechał z Niemiec na Wyspy

Rekordowy dystans na jednym ładowaniu. Mercedes EQXX dojechał z Niemiec na Wyspy

EQXX charakteryzuje się dopracowaną aerodynamiką
EQXX charakteryzuje się dopracowaną aerodynamiką
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Mercedes
Aleksander Ruciński
25.06.2022 08:00, aktualizacja: 13.03.2023 16:50

Mercedes EQXX Concept to jeżdżąca zapowiedź przyszłości marki, stojącej pod znakiem elektromobilnej wydajności. Głównym celem konstruktorów było uzyskanie wysokiego zasięgu na jednym ładowaniu. Udało się, co udowodniono w kolejnej próbie.

Pierwszy oficjalny przejazd mający na celu wykazanie zalet EQXX odbył się w kwietniu 2022 roku. Udało się wówczas pokonać 1008 km na jednym ładowaniu, zachowując 15 proc. pojemności baterii. To skłoniło producenta do zorganizowania kolejnej, bardziej wymagającej próby.

Dokonano jej kilka tygodni później, na trasie z Niemiec do Wielkiej Brytanii, a dokładniej z matecznika Mercedesa, Stuttgartu, do kultowego Silverstone. Trasa biegła m.in. przez Reims, Calais i Brackley, gdzie przewidziano krótkie postoje, choć oczywiście bez ładowania.

Drogę o długości 1202 km pokonano na bez konieczności podłączania wtyczki, a cała podróż zajęła 14 godzin i 30 minut. Trzeba przyznać, że to całkiem imponujący wynik, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę pojemność baterii wynoszącą mniej niż 100 kWh. Nie byłoby to możliwe bez dopracowanej aerodynamiki, która przekłada się na niskie opory powietrza.

Mercedes EQXX Concept
Mercedes EQXX Concept© mat. prasowe / Mercedes

Co ciekawe, po przybyciu na Silverstone EQXX zaliczył jeszcze 11 kółek z mistrzem Formuły E Nyckiem de Vriesem za kierownicą. Stamtąd pojechał do siedziby Mercedes-AMG High Performance Powertrain w Brixworth na długie ładowanie przygotowujące do gościnnych występów. Mowa o kultowym torze Goodwood Hillclimb i przejazdach podczas Festiwalu Prędkości odbywającego się w dniach 23-26 czerwca.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)