Protest egzaminatorów WORD-ów trwa. Wiemy, gdzie są problemy z podejściem do egzaminu

Protest egzaminatorów WORD-ów trwa. Wiemy, gdzie są problemy z podejściem do egzaminu

Protest egzaminatorów WORD trwa od lipca 2022 r.
Protest egzaminatorów WORD trwa od lipca 2022 r.
Źródło zdjęć: © licencja/GettyImages
13.09.2022 08:57, aktualizacja: 13.03.2023 15:45

Protest instruktorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego ma zasięg ogólnopolski, a jego końca nie widać. Wskutek tego niektóre miasta odwołują albo ograniczają egzaminy.

Protest egzaminatorów WORD-ów trwa już niemal trzy miesiące, bo od lipca 2022 r. Protestujący postulują wzrost wynagrodzeń i zmianę "archaicznego" systemu, który naraża zdających na stres.

Powyższe postulaty przestawione zostały jeszcze na początku sierpnia, ale egzaminatorzy wciąż nie doszli do porozumienia z Ministerstwem Infrastruktury. Konsekwencją trwającej akcji protestacyjnej są utrudnienia w zdawaniu egzaminów na prawo jazdy.

Odwołane lub ograniczone

Egzaminy zostały odwołane w poniedziałek, 12 września m.in. w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i Krakowie – informuje "Rzeczpospolita" powołując się na TVN 24.

Stan egzaminów na terenie Małopolski przedstawiał się w poniedziałek następująco: wszystkie egzaminy w ośrodkach terenowych przy ul. Balickiej w Krakowie i przy ul. Leszczyńskiej w Oświęcimiu nie odbyły się. W Krakowie przy ul. Nowohuckiej za to zostały przeprowadzone zostały jedynie egzaminy teoretyczne z wyjątkiem kilku egzaminów praktycznych na kategorię C i C+E.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze przeprowadził wczoraj tylko egzaminy teoretyczne – do pracy przyszło dwóch egzaminatorów z 17. Praktyczne egzaminy odbyły się planowo tylko na kat. D.

WORD w Gorzowie Wielkopolskim również przeprowadził zgodnie z planem jedynie egzaminy teoretyczne, natomiast praktyczne tylko na kat. C oraz C+E. Bydgoski WORD oświadczył, że z powodu protestów wszystkie egzaminy zaplanowane na poniedziałek 12 września do godz. 14.30 nie mogły się odbyć w wyznaczonych terminach.

Gdzieniegdzie w normalnym trybie

Niektóre ośrodki prowadziły egzaminowanie bez zakłóceń. W Toruniu, Lublinie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Chełmie, Warszawie oraz Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego wszystkie egzaminy odbyły się 12 września w normalnym trybie.

Oddolny charakter

Już w sierpniu, na konferencji prasowej, która zapowiadała trzecią falę protestów, Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP zapewniał, że protest ma charakter oddolny i każdy egzaminator sam decyduje o tym, czy do niego dołączy, czy nie. Wówczas też dodał, że na razie nie można mówić o konkretnych terminach zakończenia akcji.

  • Czekamy 14 lat. Nie ma chyba grupy zawodowej, która miałaby tyle cierpliwości - mówił Dusza cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)