Powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Pobije rekord ponad dwukrotnie

Powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Pobije rekord ponad dwukrotnie

Najdłuższy tunel w Polsce powstanie pod Odrą
Najdłuższy tunel w Polsce powstanie pod Odrą
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Szymon Jasina
24.09.2022 10:14, aktualizacja: 13.03.2023 15:36

Rozbudowa dróg, zarówno tych krajowych, jak i w miastach, wymaga coraz częściej budowy tuneli. Najdłuższy z nich powstanie na trasie S6 w okolicy Szczecina i na polskie warunki będzie to prawdziwy gigant – ponad dwa razy dłuższy od aktualnego rekordzisty w naszym kraju.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu na tunel, który powstanie pod Odrą w ciągu trasy S6. Powstanie on na północnej obwodnicy Szczecina pomiędzy Jeziorem Dąbie a Zalewem Szczecińskim.

Nowy tunel będzie składał się z dwóch nitek o dwóch pasach ruchu w każdej z nich. Jego długość będzie wynosić aż 5 km. Dla porównania najdłuższy dziś w Polsce tunel pod Ursynowem w Warszawie mierzy 2335 m. Powstające tunele na trasie S3 (2300 m) i Zakopiance (2058 m) będą nieco krótsze od tego w stolicy. Zatem tunel pod Szczecinem ponad dwukrotnie przebije aktualnych rekordzistów.

Projekt tunelu na trasie S6
Projekt tunelu na trasie S6© GDDKiA

Zachodnia Obwodnica Szczecina, w ciągu której powstanie opisywany tunel, ma mieć łącznie 48,6 km. Sam podziemny odcinek początkowo miał mieć 3,5 km, ale, jak wyjaśnia GDDKiA, z powodu sąsiedztwa instalacji przemysłowych zakładów chemicznych w Policach, jego planowana długość to teraz właśnie 5 km.

Odcinki Police-Goleniów (na którym znajdzie się tunel pod Odrą), jak i Kołbaskowo-Dołuje, wybuduje firma Voessing Polska. Wykonawcę odcinka Kołbaskowo-Police mamy poznać niedługo. Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina jest częścią Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)