Policja "obstawi" majówkę. Będzie duża akcja mundurowych

Policja "obstawi" majówkę. Będzie duża akcja mundurowych

Podczas wielkanocnego weekendu i wcześniejszych świąt na drogach nie było policyjnych akcji
Podczas wielkanocnego weekendu i wcześniejszych świąt na drogach nie było policyjnych akcji
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
30.04.2021 07:29, aktualizacja: 14.03.2023 16:36

Od wybuchu pandemii koronawirusa policja miała tak dużo pracy związanej z obostrzeniami, że odwoływano tradycyjne akcje drogówki związane ze świętami czy długimi weekendami. Tym razem będzie inaczej. Komenda Główna Policji zapowiada, że na drogach pojawi się więcej mundurowych.

"W trakcie majówki na polskich drogach pojawi się więcej funkcjonariuszy. Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu", powiedział cytowany przez PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Tradycyjnie podczas kontroli sprawdzana będzie trzeźwość kierujących. Mundurowi zwrócą również uwagę na sposób przewożenia dzieci, a także na to, czy pasażerowie oraz kierowca używają pasów bezpieczeństwa.

Majówka jest tradycyjnie atrakcyjnym okresem dla motocyklistów. Należy więc spodziewać się większej liczby jednośladów na drogach. Policja apeluje o rozsądek zarówno do kierujących samochodami, jak i motocyklami. Jak zauważył kom. Opas, liczba jednośladów rośnie. By było bezpiecznie, ich kierowcy muszą zachowywać się rozsądnie, nie łamać ograniczeń prędkości i czytelnie sygnalizować zamierzane manewry. Kierowcy zaś powinni traktować motocyklistów z życzliwością i nie narażać ich na niebezpieczeństwo. W razie wypadku chroni ich tylko ubranie.

Choć dane na temat koronawirusa są korzystniejsze niż przed dwoma tygodniami, należy pamiętać, że wciąż występuje stan epidemii. W czasie wizyty na stacji paliw, myjni czy po prostu na parkingu mamy obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką. Policja już zapowiedziała, że będzie ten obowiązek egzekwować także wśród zmotoryzowanych.

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków podczas majowych weekendów w zeszłych latach. "W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252) , w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297). Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców" - dodał Opas.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)