Policja szykuje się na Wszystkich Świętych. Akcja "Znicz" niepewna, ale kontrole będą

Policja szykuje się na Wszystkich Świętych. Akcja "Znicz" niepewna, ale kontrole będą

Akcja "Znicz" raczej się nie odbędzie, ale drogówki w najbliższy weekend nie będzie brakować.
Akcja "Znicz" raczej się nie odbędzie, ale drogówki w najbliższy weekend nie będzie brakować.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Marcin Łobodziński
29.10.2020 07:59, aktualizacja: 16.03.2023 15:46

W tym roku może nie być akcji "Znicz" drogówki, która zwykle pomaga kierować ruchem w okolicach cmentarzy i wzmacnia działania na drogach wobec łamiących przepisy kierowców. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie będą dokładniej kontrolować dróg.

  • Ze względu na obecną dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja, nie tylko zresztą na drogach - mówi dla Autokult.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Zaznaczę, że odpowiedź przyszła do redakcji 28 października, więc z dnia na dzień może stać się nieaktualna. - Jak co roku w okresie "Wszystkich Świętych" policjanci, wykonując swoje obowiązki, podejmą szereg działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach w tym okresie - informuje.
  • W chwili obecnej nie mamy wiedzy, jakie będą obowiązywały obostrzenia we wspomnianym okresie związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Niemniej jednak polscy policjanci wzorem poprzednich lat, w tym roku również będą dbać o porządek i bezpieczeństwo wszystkich osób niezależnie od okoliczności - dodaje.

Z tych dwóch wypowiedzi rzecznika Biura Ruchu Drogowego wynika jedno - nie wiadomo, co będzie się działo w weekend i czy 1 listopada będzie takim samym świętem jak co rok. Natomiast policja szykuje się na intensywniejsze działania w tym okresie i należy spodziewać się większej liczby funkcjonariuszy zarówno na drogach, jak i w okolicach cmentarzy.

  • Do głównych zadań policjantów ruchu drogowego będzie należeć udzielanie pomocy wszystkim uczestnikom ruchu w bezpiecznym dotarciu w rejony cmentarzy, zapewnienie płynności ruchu, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy, reagowanie na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, będące głównymi przyczynami wypadków drogowych, w tym w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z ruchu drogowego kierowców będących w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Będziemy dokonywać kontroli stanu technicznego pojazdów i ich wyposażenia oraz sposobu przewożenia pasażerów - mówi kom. Robert Opas.

Drogówka przypomina jednocześnie, by pamiętać o obowiązku poruszania się pieszo po zmroku w kamizelce odblaskowej poza obszarem zabudowanym, a jednocześnie zachęca do korzystania z tego rozwiązania również w innych, nieoświetlonych miejscach.

  • Apelujemy o przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego i przyjęcie współodpowiedzialności za bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a także okazanie życzliwości i empatii wszystkim uczestnikom ruchu drogowego - mówi Robert Opas.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)