Policja szykuje się na Wszystkich Świętych. Akcja "Znicz" niepewna, ale kontrole będą

Policja szykuje się na Wszystkich Świętych. Akcja "Znicz" niepewna, ale kontrole będą29.10.2020 07:59
Akcja "Znicz" raczej się nie odbędzie, ale drogówki w najbliższy weekend nie będzie brakować.
Akcja "Znicz" raczej się nie odbędzie, ale drogówki w najbliższy weekend nie będzie brakować.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl

W tym roku może nie być akcji "Znicz" drogówki, która zwykle pomaga kierować ruchem w okolicach cmentarzy i wzmacnia działania na drogach wobec łamiących przepisy kierowców. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie będą dokładniej kontrolować dróg.

  • Ze względu na obecną dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja, nie tylko zresztą na drogach - mówi dla Autokult.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Zaznaczę, że odpowiedź przyszła do redakcji 28 października, więc z dnia na dzień może stać się nieaktualna. - Jak co roku w okresie "Wszystkich Świętych" policjanci, wykonując swoje obowiązki, podejmą szereg działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach w tym okresie - informuje.
  • W chwili obecnej nie mamy wiedzy, jakie będą obowiązywały obostrzenia we wspomnianym okresie związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Niemniej jednak polscy policjanci wzorem poprzednich lat, w tym roku również będą dbać o porządek i bezpieczeństwo wszystkich osób niezależnie od okoliczności - dodaje.

Z tych dwóch wypowiedzi rzecznika Biura Ruchu Drogowego wynika jedno - nie wiadomo, co będzie się działo w weekend i czy 1 listopada będzie takim samym świętem jak co rok. Natomiast policja szykuje się na intensywniejsze działania w tym okresie i należy spodziewać się większej liczby funkcjonariuszy zarówno na drogach, jak i w okolicach cmentarzy.

  • Do głównych zadań policjantów ruchu drogowego będzie należeć udzielanie pomocy wszystkim uczestnikom ruchu w bezpiecznym dotarciu w rejony cmentarzy, zapewnienie płynności ruchu, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy, reagowanie na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego, będące głównymi przyczynami wypadków drogowych, w tym w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z ruchu drogowego kierowców będących w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Będziemy dokonywać kontroli stanu technicznego pojazdów i ich wyposażenia oraz sposobu przewożenia pasażerów - mówi kom. Robert Opas.

Drogówka przypomina jednocześnie, by pamiętać o obowiązku poruszania się pieszo po zmroku w kamizelce odblaskowej poza obszarem zabudowanym, a jednocześnie zachęca do korzystania z tego rozwiązania również w innych, nieoświetlonych miejscach.

  • Apelujemy o przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego i przyjęcie współodpowiedzialności za bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a także okazanie życzliwości i empatii wszystkim uczestnikom ruchu drogowego - mówi Robert Opas.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (2)