75 zł za przejazd. Nie opłaca się jeździć, GDDKiA komentuje

75 zł za przejazd. Nie opłaca się jeździć, GDDKiA komentuje

GDDKiA uważa podwyżki za nieuzasadnione. Niestety nie ma wpływu na wysokość cen
GDDKiA uważa podwyżki za nieuzasadnione. Niestety nie ma wpływu na wysokość cen
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
11.01.2022 08:42, aktualizacja: 14.03.2023 13:44

Od 10 stycznia 2022 roku przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl — Konin jest zauważalnie droższy. To kolejna podwyżka w ciągu ostatnich dwóch lat. Stanowisko w tej sprawie zajęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Już nie 23 zł, lecz 25 zł muszą zapłacić kierowcy samochodów osobowych chcący pokonać każdy z trzech, 50-kilometrowych odcinków na trasie z Nowego Tomyśla do Konina. Łącznie za około 150-kilometrową trasę trzeba więc wyłożyć 75 zł. Koncesjonariusze autostrady A2 twierdzą, że jest to zmiana podyktowana inflacją i wzrostem kosztów utrzymania. GDDKiA uważa jednak podwyżkę za nieuzasadnioną.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z umową nie może ona wpływać na kwoty stawek ustalanych przez koncesjonariusza autostrady A2. Mimo to GDDKiA zwróciła się do AWSA (Autostrada Wielkopolska S.A. zarządzająca wspomnianym odcinkiem drogi) z prośbą o ponowne rozważenie decyzji, stwierdzając, że wyższe ceny mogą prowadzić do przeniesienia części ruchu na okoliczne drogi lokalne. Byłoby to sprzeczne z założeniami, jakie przyświecały budowie autostrady.

Zdaniem GDDKiA, koncesjonariusz nie uwzględnił wyjątkowej sytuacji gospodarczej i społeczno-ekonomicznej. Przy okazji zwrócono też uwagę na fakt, że podobne trasy zarządzane przez GDDKiA od lat objęte są stałymi stawkami, podczas gdy zarządca A2 podniósł ceny już po raz drugi od wybuchu pandemii. Wobec powyższego GDDKiA uważa decyzję koncesjonariuszy za nieuzasadnioną. Niestety, nie oznacza to żadnych realnych korzyści dla kierowców.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)