Poradniki i mechanikaPodnośnik samochodowy - jak wybrać do domu i warsztatu?

Podnośnik samochodowy - jak wybrać do domu i warsztatu?

Najbardziej uniwersalnym podnośnikiem, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, jest tzw. żaba.
Najbardziej uniwersalnym podnośnikiem, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów, jest tzw. żaba.
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / Araya Jirasatitsin
Maciej Gis
17.10.2019 07:11, aktualizacja: 22.03.2023 17:42

Podnośnik samochodowy jest wyposażeniem standardowym każdego auta, jak i warsztatów samochodowych. Nie zawsze te podstawowe są najbardziej praktycznymi podczas ich użytkowania. Dlatego też wiele osób, jak i firm, zakupuje dodatkowy sprzęt tego typu. Co jednak wybrać i jakie są ceny?

Podnośnik samochodowy nie jest wybitnie skomplikowanym urządzeniem. Mimo to na rynku jest jego kilka rodzajów i sposobów działania. W tym miejscu można dokonać pewnego rozróżnienia. Otóż inne podnośniki stosuje się w warsztatach, a inne w zakresie prywatnym.

Podnośniki samochodowe specjalistyczne

Jeden z najpopularniejszych typów podnośników warsztatowych - kolumnowy.
Jeden z najpopularniejszych typów podnośników warsztatowych - kolumnowy.© fot. Shutterstock / Memory Stockphoto

W kontekście tej pierwszej grupy, gdzie w serwisach i warsztatach przeważanie dokonuje się napraw, często stosuje się następujące rodzaje podnośników samochodowych:

Podnośniki punktoweSą jedynymi z popularniejszych w branży motoryzacyjnej. Nazwa dotyczy tego, że auto jest podnoszone po przyłożeniu siły w jednym punkcie. Do ich zalet można zaliczyć: mały koszt zakupu, szeroki zakres zastosowań w poszczególnych specjalnościach branży motoryzacyjnej, prostą konstrukcję i niezawodność, niewielkie gabaryty i masę własną oraz mobilność i dużą rozpiętość nośności.Ich ceny są mocno zróżnicowane. Można kupić takie podnośniki już od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. Do podnośników punktowych można zaliczyć ich kilka odmian jak np.: żaba, bałwanek, czy Jack.[]Podnośniki płytowe To typowo warsztatowe urządzenia. Popularne rozwiązanie zwłaszcza w serwisach ogumienia. Podnośniki tego typu charakteryzują się tym, że auto podnosi płyta za podwozie, ale koła nie musząmieć styku z żadnym elementem podnośnika, dlatego można je po podniesieniu auta zdjąć. Tego typu podnośnik składa się z podstawy, wewnętrznego mechanizmu unoszenia, płyty górnej oraz opcjonalne w niektórych wersjach, regulowanych i demontowanych ramion nośnych.Ich ceny są znacznie wyższe niż w przypadku punktowych podnośników. Tutaj mówimy o kilku, a nawet kilkunastu tysiącach złotych.[]Podnośniki kolumnowe Podnośnik kolumnowy jest jednym z najpopularniejszych profesjonalnych urządzeń w warsztatach samochodowych. Składa się z dwóch kolumn, na których zainstalowano mechanizmy podnoszące. Każda z kolumn jest wyposażona w dwie łapy, które stanowią punkty podnoszenia. Innym wariantem są dwa najazdy, płyty na których auto stoi. W pewnym sensie tego typu podnośnik jest czteropunktowym.[*]Podnośniki nożycowe

Jaki podnośnik samochodowy do domu/garażu?

Prywatny użytkownik samochodu nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu. Do jego zastosowań najlepiej sprawdzi się podnośnik punktowy. Jeżeli, ktoś ma nieco miejsca w garażu, to warto zastanowić się nad zakupem tzw. żaby. Jest to podnośnik przeważnie hydrauliczny o udźwigu od 1,5 tony, który użytkuje się w prosty sposób. Jest też dość stabilny i przede wszystkim szybki w działaniu.

Pamiętajcie, że podczas napraw auta nawet korzystając z solidnej "żaby" podłożyć dla bezpieczeństwa stałą podporę (tzw. kobyłkę).
Pamiętajcie, że podczas napraw auta nawet korzystając z solidnej "żaby" podłożyć dla bezpieczeństwa stałą podporę (tzw. kobyłkę).© fot. Shutterstock / golfza.357

Ceny takiego urządzenia zaczynają się od około 80 zł. Nie ma jednak co wybierać najtańszych opcji, może być to niebezpieczne. Wynika to choćby z ich udźwigu czy po prostu wykonania. Rozsądnym jest zakup narzędzia ze średniej półki. Wtedy cena to ok. 120–250 zł.

Osoby, które nie mają przestrzeni, aby móc przechowywać takowy podnośnik, mogą wyposażyć się w jego trapezową albo balonową odmianę. Pierwszy z nich posiada standardowo większość aut. Wynika to z prostej budowy oraz kompaktowych rozmiarów. Poza tym jest tani. Większość dostępnych produktów mieści się w cenie od ok. 40 do 100 zł.

Druga opcja to wspomniany podnośnik balonowy. Jest to ciekawa opcja zwłaszcza dla samochodów terenowych. Jest to "torba", którą napełnia się spalinami. W tym przypadku należy położyć podnośnik w odpowiednim miejscu i końcówkę podłączyć do układu wydechowego samochodu. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie. Jego ceny oscylują w granicach 250–350 zł w zależności od wariantu.

Na rynku jest wiele podnośników samochodowych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór jest naprawdę duży. Zostaje kwestia określenia tego, czego akurat potrzebujemy i ile miejsca w garażu mamy do zagospodarowania.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)