Podatek od kampera już niebawem. Na szczęście nie dla wszystkich

Podatek od kampera już niebawem. Na szczęście nie dla wszystkich

Kampery zyskują w Polsce na popularności
Kampery zyskują w Polsce na popularności
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Aleksander Ruciński
28.06.2022 09:46, aktualizacja: 13.03.2023 16:48

Nowelizacja dotycząca tzw. podatku od kampera weszła w życie w marcu ubiegłego roku. Oficjalnie zacznie jednak obowiązywać dopiero 1 lipca 2022 roku. Kto i dlaczego będzie musiał głębiej sięgnąć do portfela?

W ostatnich latach, głównie za sprawą pandemii koronowirusa i związanych z nią turystycznych utrudnień, kampery zauważalnie zyskały na popularności. Wzrosła zarówno liczba kupujących gotowe pojazdy, jak i chętnych na busy kupowane za granicą z myślą o późniejszym przystosowaniu. Ci, którzy zdecydowali się na taki krok, niebawem mogą zostać objęci podatkiem wynikającym z nowelizacji przyjętej w marcu ubiegłego roku.

Jak donosi "Wprost", mowa o nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która została wprowadzona głównie w celu uszczelnienia kwestii związanych z akcyzą na samochody osobowe. Nowela miała uderzać głównie w osoby rejestrujące luksusowe auta jako np. autolawety w celu uniknięcia wysokiego podatku. Pośrednio jednak dostało się również tym, którzy postanowili przerobić dostawczaka sprowadzonego z zagranicy na kampera.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że dotychczas trzeba było płacić akcyzę przy sprowadzaniu kampera. Nie było to jednak konieczne w przypadku pojazdów użytkowych, które zostały przerobione na kampera już po sprowadzeniu. Zgodnie z nowelą, właściciele takich pojazdów mają 30 dni na poinformowanie starostwa o wprowadzonych modyfikacjach. Będą też zobligowani do zapłaty podatku.

Zmiany teoretycznie weszły w życie już 1 lipca 2021 roku, lecz obowiązek uiszczania podatku zacznie obowiązywać dopiero teraz, po upływie roku. To wynik poprawek Senatu, które spowodowały przesunięcie powstania obowiązku podatkowego.

Przepis przejściowy przesunął na 1 lipca 2022 roku termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku. Oznacza to, że dopiero od 1 lipca 2022 roku podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku – wynika z informacji resortu finansów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)