Masz radio w samochodzie? Musisz zapłacić, bo kara jest wysoka

Masz radio w samochodzie? Musisz zapłacić, bo kara jest wysoka

Każdy posiadacz radia w samochodzie powinien zapłacić abonament
Każdy posiadacz radia w samochodzie powinien zapłacić abonament
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
04.08.2022 08:39, aktualizacja: 13.03.2023 16:20

Rzecznik Poczty Polskiej przypomina, że każdy właściciel pojazdu (lub jego użytkownik) jest obowiązany do rejestracji i uiszczenia opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy. Co więcej, opłaty te wzrosną w 2023 roku.

Za odbiornik radiowy należy płacić 7,50 zł, a posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych płacą 24,50 zł miesięcznie. Z opłat zwolnione są m.in. osoby niepełnosprawne, kombatanci czy ci, którzy skończyli 75 lat. Niemniej właściciele pojazdów powinni taką opłatę uiszczać poprzedzając ją zgłoszeniem odbiornika. Są jednak pewne wyjątki.

Jeśli gospodarstwo domowe płaci już abonament radiowo-telewizyjny za odbiorniki w domu, to nie musi płacić za radio w aucie, lecz tylko wtedy, kiedy jest zarejestrowane na osobę prywatną. Jeśli pojazd jest zarejestrowany na działalność, leasingowany lub wynajmowany, to jego użytkownik jest obowiązany do płacenia abonamentu.

Co więcej, z wypowiedzi Elżbiety Karasiewicz z Wydziału Abonamentu RTV, Departamentu Mediów Publicznych Biura KRRiT dla serwisu wirtualnemedia.pl dowiadujemy się, że: "…opłatę abonamentową należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej". Co oznacza, że opłat powinno być tyle, ile pojazdów znajduje się w przedsiębiorstwie.

Kary są surowe

Wydawać by się mogło, że banalny abonament RTV nie wiąże się ze szczególnie wysokimi karami w przypadku jego niepłacenia. Jednak coraz więcej osób zgłoszonych do urzędu skarbowego przekonuje się, że jest gorzej, niż mogło się spodziewać.

Otóż kara za niepłacenie abonamentu to aż 30-krotność podstawowej opłaty. W przypadku tylko odbiornika w aucie to 225 zł, ale jeśli mówimy o abonamencie za telewizor i radio to aż 735 zł. Co więcej, właściciel pojazdu musi dodatkowo zapłacić za zaległe miesiące, czyli od momentu zakupu pojazdu. Może to być kilkaset zł, a nawet ponad tysiąc.

Czy opłata zniknie?

Telewizja Polska rocznie zyskuje na opłacie abonamentowej ok. 300-400 milionów złotych. Jakby tego było mało, abonament od przyszłego roku podrożeje do 8,70 zł za miesiąc opłaty radiowej i 27,30 zł za pełen abonament RTV. W Senacie jest co prawda projekt likwidacji tego podatku, ale pomysł krytykuje jednak m.in. ministerstwo kultury i KRRiT, więc na tę chwilę nie należy się spodziewać jego zniesienia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)