System e-Toll nie tylko na autostradach. Obejmie również ciężarówki na drogach ekspresowych

System e-Toll nie tylko na autostradach. Obejmie również ciężarówki na drogach ekspresowych

Niebawem klasyczne bramki mają zniknąć z polskich autostrad.
Niebawem klasyczne bramki mają zniknąć z polskich autostrad.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
28.01.2021 07:58, aktualizacja: 16.03.2023 14:48

Polski rząd rozważa wprowadzenie nowego systemu opłat drogowych, który docelowo ma objąć nie tylko autostrady, ale i drogi ekspresowe. Na razie jednak nieznana jest data uruchomienia projektu. Wiadomo też, że wielu kierowców będzie zwolnionych z myta.

O rządowych planach dotyczących sieci płatnych dróg donoszą dziennikarze Wiadomości WP. Mowa o planowanym systemie e-Toll opartym o satelitarne śledzenie kierowców. Ten elektroniczny sposób poboru opłat jest autorskim pomysłem Ministerstwa Finansów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dla kierowców ciężarówek zacznie działać już w kwietniu.

Na początek na dwóch odcinkach polskich autostrad: A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław. W kolejnych miesiącach będzie uruchamiany na innych trasach i udostępniony również podróżującym samochodami osobowymi. Co warte odnotowania, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury powiedzieli dziennikarzom WP, że w przyszłości nie wykluczają podobnych rozwiązań także na drogach ekspresowych.

"Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce" - powiedział WP Szymon Huptyś, rzecznik MI.

Rzecznik Szymon Huptyś w rozmowie z nami poinformował, że ewentualne opłaty za drogi ekspresowe dotyczyć będą wyłącznie kierowców samochodów ciężarowych. Warto odnotować, że już dziś pojazdy powyżej 3,5t objęte są koniecznością korzystania z systemu ViaToll. Po wdrożeniu nowych rozwiązań ich kierowcy będą natomiast rozliczać się w ramach systemu e-Toll.

Możliwe, że wdrożenie systemu e-Toll, który jeszcze w tym roku ma zagościć na polskich autostradach będzie bodźcem do objęcia opłatami dróg, dotychczas zwolnionych z konieczności opłacania myta. Prawdopodobnie odczują to nie tylko kierowcy ciężarówek, ale również kierowcy samochodów osobowych. Wystarczy, że rząd zdecyduje się objąć systemem e-Toll ostatnie darmowe odcinki autostrad.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)