Piana na ulicach po deszczu. Uwaga, bo może być niebezpieczna

Piana na drodze po deszczu (fot. Czytelnik)
Piana na drodze po deszczu (fot. Czytelnik)
oprac. SJ

29.05.2024 16:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy po kilku dniach dobrej pogody w niektórych regionach Polski pojawił się deszcz, na ulicach zaczęła tworzyć się piana. Zjawisko to często towarzyszy opadom w dużych miastach, budząc liczne pytania wśród kierowców. Skąd pochodzi ta piana i jakie może mieć skutki?

Mimo że późną wiosną i latem problem smogu w polskich miastach nie jest tak zauważalny, powietrze nadal jest pełne różnych zanieczyszczeń. Zawiera ono pyły i gazy o różnym pochodzeniu, wytwarzane przez klocki hamulcowe, opony oraz silniki pojazdów, ale także inne źródła. Dotyczy to również dymu wydobywającego się z kominów domów i zakładów przemysłowych. Drobinki te z czasem opadają na ziemię.

Kiedy po dłuższym czasie bez opadów pojawi się deszcz, zanieczyszczenia te wraz z kroplami wody spływają na ziemię i ulicami miast. W taki sposób powstaje charakterystyczna piana na drogach, która wzbudza zainteresowanie wielu kierowców. Podczas intensywnych opadów powietrze jest oczyszczane, a zjawisko to zanika.

Mimo że piana ta nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia, warto pamiętać, że może ona sprawić, że nawierzchnia stanie się śliska. To zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem i potencjalnego wypadku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)