Poradniki i mechanikaOd kandydata do kierowcy. Krok po kroku do prawa jazdy kat. B

Od kandydata do kierowcy. Krok po kroku do prawa jazdy kat. B

Egzamin na prawo jazdy to przedostatni z pięciu kroków do jego zdobycia
Egzamin na prawo jazdy to przedostatni z pięciu kroków do jego zdobycia
Źródło zdjęć: © fot. Adam Burakowski/Reporter/East News
Marcin Łobodziński
11.04.2019 07:11, aktualizacja: 28.03.2023 11:20

Nie jesteś kierowcą, a chcesz zdobyć upragnione prawo jazdy? Jesteś już w odpowiednim wieku i nie wiesz od czego zacząć? Prowadzimy krok po kroku do zdobycia uprawnień.

Krok 1 – "papierologia"

Zaczynasz od wizyty u lekarza celem wykonania badań lekarskich, które potwierdzą, że nadajesz się na kierowcę. Najczęściej jest to tylko formalność, ale podczas badania możesz dostać adnotację do dokumentu, np. nakaz jazdy w okularach.

Lekarza możesz znaleźć sam lub zapytać w ośrodku szkolenia kierowców o specjalistę, który z nim współpracuje. Koszt badania to 200 zł niezależnie od lekarza.

Z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań należy udać się do właściwego względem miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie numeru PKK (Profil Kursanta Kierowcy). Do wniosku trzeba dołączyć fotografię odpowiednią do prawa jazdy. Dopiero z numerem PKK możesz zapisać się na kurs nauki jazdy.

Należy pamiętać, że chcąc rozpocząć kurs na prawo jazdy przed osiągnięciem pełnoletniości (maks. 3 miesiące przed wiekiem 18 lat) przy składaniu wniosku należy przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, który podpisze w urzędzie zgodę na przystąpienie do kursu.

Krok 2 – szkoła jazdy

Wybór szkoły jazdy zwykle opiera się na jej lokalizacji, cenie kursu oraz opinii znajomych. Ważnym czynnikiem jest lokalizacja – dla własnej wygodny – oraz cena. Zwykle jest to ok. 2,9 tys. zł, najczęściej mieści się w przedziale 2,5-3,1 tys. zł, ale można też znaleźć skrajnie tanie kursy – nawet za 2 tys. zł.

Warto sprawdzić przynajmniej 2-3 oferty. Być może kurs droższy zawiera jakieś gratisy, jak dodatkowe godziny jazdy czy materiały szkoleniowe. Koniecznie zapoznaj się także z poniższym artykułem.

Szkołę jazdy można też dopasować do swojego czasu pracy, nauki czy innych zajęć. Warto sprawdzić, o jakich porach odbywają się szkolenia teoretyczne lub wybrać taką szkołę, w której takich zajęć nie ma.

Można bowiem odbyć kurs teoretyczny online w domu, a następnie zdać teoretyczny egzamin państwowy. Dopiero po jego zdaniu zapisujesz się na kurs praktyczny. W ten sposób możesz oszczędzić czas, ale… nie polecam tego rozwiązania.

Warto bowiem przejść szkolenie z przepisów ruchu drogowego, a nie ze zdawania egzaminu, jak to ma miejsce w kursach online. Dobrze jest też poznać instruktorów, podyskutować na niektóre tematy i zadać pytania.

Krok 3 - szkolenie na kierowcę

Po wybraniu szkoły jazdy i zapisaniu się na kurs, do odbycia jest szkolenie obejmujące 30 godzin teoretycznych (po 45 minut) i 30 godzin praktycznych (po 60 minut). Za kierownicę usiądziesz po skończeniu części teoretycznej i zdaniu wewnętrznego egzaminu, który potwierdzi, że rozumiesz znaki i zasady ruchu drogowego.

Pierwsze kilometry jazdy odbędziesz na placu manewrowym. Dopiero gdy instruktor zdecyduje, że panujesz nad samochodem, wyjedziecie na miasto. Tu nastąpi najważniejsza część szkolenia, czyli nauka jazdy w ruchu drogowym.

Po zakończeniu szkolenia praktycznego znów przystąpisz do egzaminu wewnętrznego. Po jego zdaniu możesz zapisać się na egzamin państwowy.

Krok 4 – egzamin na prawo jazdy

Na egzamin na prawo jazdy zapisujesz się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Egzamin jest podzielony na część praktyczną i teoretyczną. Można podejść do tego na dwa sposoby:

  • Przystąpić tylko do części teoretycznej i umówić się oddzielnie na część praktyczną
  • Przystąpić do obu egzaminów jednego dnia

Rozsądniejszym wyborem jest pierwszy i to z dwóch powodów. Płacisz tylko 30 zł za ten egzamin i jeśli go nie zdasz, tracisz tylko taką kwotę. Opłacenie całego egzaminu (części teoretycznej i praktycznej) wiąże się z utratą całej kwoty 170 zł w razie niezdania części teoretycznej. Można w ośrodku wnioskować o zwrot części kwoty, ale i tak nie odzyskasz pełnej opłaty.

Drugim argumentem jest mniejszy stres. Dla wielu osób samo pójście na egzamin (jakikolwiek) jest stresujące, więc do teorii można podejść bardziej na luzie, a za drugim razem zawsze jest trochę lepiej.

Krok 5 – odbiór prawa jazdy

Po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego WORD wysyła informację do właściwego urzędu. Aby jednak uzyskać dokument, należy wnieść opłatę 100,50 zł. Bez niej nie ma możliwości odebrania prawa jazdy, ponieważ dokument nie zostanie zamówiony. Na prawo jazdy czeka się do 9 dni roboczych.

Ważne: pomimo, iż zdałeś egzamin państwowy i prawo jazdy ci się należy, to przed odbiorem dokumentu nie siadaj za kierownicę. Nie jesteś jeszcze kierowcą.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)