Obwodnica Niemodlina oddana kierowcom. To jedna z czterech inwestycji w tym regionie

Obwodnica Niemodlina oddana kierowcom. To jedna z czterech inwestycji w tym regionie

Układ 2+1 później zmienia się w dwupasmówkę
Układ 2+1 później zmienia się w dwupasmówkę
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
23.11.2021 08:52, aktualizacja: 14.03.2023 14:17

Kierowcy mogą już korzystać z nowego, 11,5-kilometrowego, odcinka pozwalającego ominąć Niemodlin w woj. opolskim. Trasa powstała w ciągu drogi krajowej nr 46 nie jest ekspresówką, ale z pewnością ułatwi poruszanie się w tym regionie.

Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech realizowanych właśnie w woj. opolskim. Równolegle powstają bowiem także obwodnice Kedzierzyna-Koźla, Olesna i Praszki. Łączna długość wszystkich inwestycji wyniesie 63 km.

11,5 km spośród nich oddano właśnie do użytku. Mowa o kawałku DK 46 pozwalającym ominąć Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się on czterowlotowym rondem przed Brzęczkowicami, a na końcu łączy się z istniejącą DK 46 przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód.

Na początkowych 5 km obowiązuje układ pasów 2+1, który przed węzłem Niemodlin zmienia się w dwupasmówkę w każdym kierunku. Trasa nie ma jednak statusu ekspresówki. Jest drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego).

Lokalizacja nowej obwodnicy
Lokalizacja nowej obwodnicy© fot. GDDKiA

W ramach inwestycji powstały też dwa węzły drogowe — Niemodlin i Sosnówka, a także 18 obiektów inżynierskich, w tym długi na blisko 300 m most nad Ścinawą Niemodlińską.

Inwestycja pozwoli wyprowadzić ruch nie tylko z Niemodlina, ale i wspomnianej Sosnówki i Brzęczkowic, co wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ale i komfort życia mieszkańców. Zgodnie z szacunkami, skróci też czas podróży między Opolem a Kłodzkiem oraz w międzynarodowym tranzycie polsko-czeskim.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)