Obowiązkowe opony zimowe w Polsce. Mieszkańcy tego miasta chcą zaostrzenia przepisów

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce. Mieszkańcy tego miasta chcą zaostrzenia przepisów

opony zimowe
opony zimowe
Źródło zdjęć: © Autokult | Mateusz Żuchowski
Aleksander Ruciński
19.11.2022 10:03, aktualizacja: 19.11.2022 10:48

Zakopane to zimowa stolica Polski. Niestety nie wszyscy kierowcy odwiedzający to miejsce są przygotowani na panujące tam warunki. Niektórzy przyjeżdżają w góry na letnich oponach, uprzykrzając życie mieszkańcom.

Nieprzygotowani turyści nie zawsze radzą sobie z jazdą po ośnieżonej nawierzchni, doprowadzając do zatorów drogowych, a najgorszym przypadku kolizji. Z uwagi na skalę występowania problemu, Stowarzyszenie Gmin Górskich wystosowało pomysł, zgodnie z którym opony zimowe miałyby być obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. "Jeśli nie w całej Polsce, to przynajmniej w terenie górskim." - donosi eska.pl.

- Jazda na oponach zimowych jest zalecana, ale nie jest w Polsce obowiązkowa. Są kraje, jak chociażby Austria, gdzie od listopada wymaga się posiadania wyposażenia zimowego. To jest do przemyślenia, czy w tym kierunku nie iść, zwłaszcza w regionach górskich" – mówi Roman Krupa, wójt Kościeliska i wiceprezes stowarzyszenia, cytowany przez eska.pl.

Pomysł obowiązkowych zimówek wraca jak bumerang wraz z pierwszymi opadami śniegu. W Polsce nie istnieją przepisy, które nakazywałyby stosowanie specjalnego ogumienia. Są jednak kraje podchodzące do tego tematu znacznie bardziej restrykcyjnie.

Nakaz jazdy na ogumieniu zimowym w określonym przedziale czasowym obowiązuje m.in. w: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Słowenii, Szwecji czy Łotwie. Są też kraje takie jakie jak Niemcy, Rumunia czy Słowacja, gdzie nie określono konkretnych dat, ale wprowadzono obowiązek korzystania z zimówek w przypadku opadów śniegu czy oblodzonej nawierzchni. Warto o tym pamiętać, wybierając się na zagraniczną wycieczkę samochodem.

Trzeba wspomnieć, że coraz częstszym rozwiązaniem, które jest zgodne z literą prawa, a jednocześnie zwalnia nas z obowiązku sezonowej wymiany opon, są opony całoroczne z homologacją zimową. Kierowcy korzystający z takiego ogumienia mogą bez obaw odwiedzać Zakopane zarówno latem jak i zimą. Nawet jeśli zapowiadana zmiana lokalnych przepisów weszłaby w życie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)