Nowy system poboru opłat na A1. Koniec z biletami - wystarczy się zarejestrować

Nowy system poboru opłat na A1. Koniec z biletami - wystarczy się zarejestrować

Na autostradzie A1 już od lipca będzie można płacić aplikacją
Na autostradzie A1 już od lipca będzie można płacić aplikacją
Źródło zdjęć: © fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News
Marcin Łobodziński
24.06.2019 09:27, aktualizacja: 28.03.2023 10:38

Na autostradzie A1 od 1 lipca wystartuje nowy, w pełni funkcjonalny, system automatycznego poboru opłat. Wystarczy się zarejestrować w aplikacji AmberGo. Kamera odczyta numer rejestracyjny, a system sam ściągnie płatność z konta. Dzięki temu szybciej dojedziesz nad morze.

1 lipca wystartuje automatyczny system poboru opłat na autostradzie A1 – od pewnego czasu realizowany tylko jako program pilotażowy na końcach odcinka płatnego. Natomiast już niebawem funkcjonalność ma być pełna i działać na każdym zjeździe.

Wszystko w oparciu o rejestrację w aplikacji AmberOne. Trzeba ją pobrać na telefon, a następnie uzupełnić o kolejną o nazwie Autopay. Tam, po wprowadzeniu danych pojazdu i karty płatniczej, dokonuje się finalnej rejestracji pojazdu w systemie. Można też dodać kilka samochodów i podpiąć je do jednego konta.

Aplikacja AmberOne po zainstalowaniu przekieruje was do aplikacji Autopay
Aplikacja AmberOne po zainstalowaniu przekieruje was do aplikacji Autopay© fot. screen

Po zarejestrowaniu się w aplikacji autopay i dodaniu pojazdu oraz karty jest się już aktywnym użytkownikiem. Oznacza to, że możecie skierować się do bramki oznaczonej symbolem AmberGO, na której kamera zidentyfikuje numer rejestracyjny i otworzy szlaban. Na zjeździe stanie się dokładnie to samo, a z konta zostaną pobrane pieniądze. Jeśli sytuacja na bramkach jest korzystna, nie trzeba się nawet zatrzymywać – wystarczy zwolnić.

Kilka uwag do aplikacji

Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android od wersji 5 oraz z systemem iOS od wersji 10. Nie są przewidziane prace nad wersjami dostosowanymi do starszych systemów ani też innych niż Android czy iOS.

To w aplikacji Autopay zarejestrujecie kartę płatniczą oraz samochód
To w aplikacji Autopay zarejestrujecie kartę płatniczą oraz samochód© fot. screen

Sama aplikacja nie jest potrzebna podczas jazdy. Po zarejestrowaniu się w systemie aplikację można odinstalować.

Co daje system elektronicznego poboru opłat?

Przede wszystkim wyższy komfort jazdy związany z krótszym oczekiwaniem na bramkach. W okresie szczytowym wielokrotnie tworzyły się w miejscach poboru opłat długie korki. System automatyczny jest sprawniejszy od pobierania biletu i opłacania go, więc nawet gdyby wszyscy kierowcy korzystali z AmberOne, to i tak ruch będzie sprawniejszy. Szacuje się, że ma trzykrotnie większą przepustowość od systemu tradycyjnego.

Co z innymi autostradami?

Stalexport zarządzający odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami planuje jeszcze w lipcu uruchomić system Video Tolling. Podobny w działaniu do AmberOne. Na razie nie znamy szczegółów.

Na autostradzie A2 i A4 funkcjonuje od dawna drogi i przestarzały system ViaAuto. Jeśli czas nie jest dla was najważniejszy, zupełnie się nie opłaca. Wymaga to bowiem zakupu urządzenia za 135 zł i zasilenie powiązanego z nim konta. Urządzenie montuje się w aucie, można przenieść do dowolnego pojazdu, którym jedziemy.

System ViaAuto działa tylko na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA – na A2 od Konina do Strykowa oraz na A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Jeśli chodzi o prywatne odcinki A2, to na razie nie przewiduje się wprowadzenia automatycznego poboru opłat, a przynajmniej do czasu aż swoje rozwiązanie przedstawi Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)