Nowy most na Dunajcu oddany kierowcom. To jedna z najdłuższych konstrukcji w Polsce

Nowy most na Dunajcu oddany kierowcom. To jedna z najdłuższych konstrukcji w Polsce

Most jest już przejezdny dla kierowców
Most jest już przejezdny dla kierowców
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / GDDKiA
Aleksander Ruciński
27.10.2021 10:52, aktualizacja: 14.03.2023 14:39

Nowy most nad Dunajcem w ciągu DK75 został oddany kierowcom. To ważna wiadomość, szczególnie dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic. Co warte odnotowania, jest to trzecia pod względem długości taka konstrukcja w Polsce.

602 m długości, ponad 17 m szerokości i 3 pylony o wysokości 33,5 m od poziomu terenu — tak prezentuje się nowy most w liczbach. Stanął w Kurowie, nad Dunajcem, zastępując wysłużony obiekt zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Ułatwi komunikację między Nowym Sączem i okolicami a pobliską autostradą A4.

GDDKiA wyjaśnia, że jest to obiekt typu extradosed, łączący konstrukcję wantową z belkową sprężoną. Taka technologia jest tańsza od typowo wantowej, a przy okazji ciekawsza wizualnie. W Polsce do tej pory najdłuższym takim obiektem jest most w Kwidzynie na Wiśle (808,4 m), następny jest most na obwodnicy Ostródy (677 m), a nowy z Kurowa zajmuje trzecią pozycję.

Obiekt ma 4 przęsła, w odległościach 100-200-200-100 m. Oprócz jezdni przez most przebiega też ścieżka pieszo-rowerowa dla okolicznych mieszkańców, którzy jeszcze niedawno byli skazani na korzystanie z zabytkowej konstrukcji. Ta była wyeksploatowana i zdecydowanie za wąska — stary most miał zaledwie 7 m szerokości, z czego 6,5 m zajmowała jezdnia.

Lokalizacja mostu
Lokalizacja mostu© fot. GDDKiA

Wato jednak wspomnieć, że mimo oddania nowego obiektu, inwestycja jeszcze nie dobiegła końca. W planach jest bowiem rozbudowa DK75 do klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) na odcinku 2 km. Po obydwu stronach mostu powstaną też drogi serwisowe, zatoczki autobusowe i ekrany akustyczne. Całkowite zakończenie robót przewidziano na kwiecień 2022 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)