Volvo i Nvidia będą rozwijać autonomiczną jazdę. Efekty zobaczymy już w nowym XC90

Ten dobrze znany kokpit niebawem przejdzie do przeszłości.
Ten dobrze znany kokpit niebawem przejdzie do przeszłości.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Aleksander Ruciński

13.04.2021 11:29, aktual.: 14.03.2023 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Volvo zacieśnia współpracę z firmą technologiczną Nvidia, która dostarczy procesory i technologie do nowych modeli marki. Pierwszym autem, w którym dostrzeżemy efekty tej współpracy, będzie nowe XC90. Debiut już w 2022 roku.

Nividia Drive Orin - tak nazywa się nowa platforma, która znajdzie zastosowanie w przyszłych modelach Volvo. Podzespoły, wśród których znajdą się także wysokowydajne procesory, mają odpowiadać głównie za działanie systemów wsparcia kierowcy i autonomicznej jazdy.

Złożoność i dynamika ruchu drogowego wymagają wysokiej mocy obliczeniowej. Sprzęt dostarczany przez Nvidię, będący w stanie wykonać 254 tryliony operacji na sekundę, powinien okazać się wystarczającym narzędziem do celów Volvo.

Procesory Nvidia będą współpracować z autorskim oprogramowaniem Volvo oraz licznymi sensorami i LiDAR-ami dostarczanymi przez innego, technologicznego partnera marki, firmę Luminar. Efekty szeroko zakrojonej współpracy będziemy mogli podziwiać już niebawem.

Opisywane rozwiązania zadebiutują bowiem w nowej, trzeciej już generacji dużego SUV-a XC90, w którym przy okazji wystartuje płyta podłogowa SPA-2, będąca bazą dla kolejnych modeli. Możliwość jazdy bez udziału kierowcy ma być jednym z wyróżników nadchodzącej platformy.

Nvidia będzie głównym dostawcą hardware'u dla pojazdów opartych na architekturze SPA-2. Co ważne, amerykańskie przedsiębiorstwo ma odpowiadać również za zarządzanie energią i działanie wszystkich cyfrowych podzespołów. Jak sprawdzi się to w praktyce? Odpowiedź poznamy już w przyszłym roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)