"Pomagamy i chronimy". Ministerstwo proponuje zmiany w oznaczeniach radiowozów

"Pomagamy i chronimy". Ministerstwo proponuje zmiany w oznaczeniach radiowozów13.07.2020 10:02
BMW serii 3 dołączyło do floty policji również w oznakowanej wersji.
BMW serii 3 dołączyło do floty policji również w oznakowanej wersji.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe policji

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad poprawą widoczności radiowozów. Resort przygotował nowe wytyczne dot. ich oznaczania. Doczekają się np. gwiazdy policyjnej na masce oraz hasła "pomagamy i chronimy”.

Regulacja ma za zadanie zwiększyć rozpoznawalność radiowozów. Według resortu poprawi to bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w konsekwencji będzie dążyć do "propagowania misji Policji" - czytamy w rozporządzeniu.

Największą zmianą opisywaną w dokumentach jest umieszczenie gwiazdy policyjnej z przodu pojazdu nad napisem "policja" oraz dodanie zwrotu "pomagamy i chronimy". Dodatkowo w znaku gwiazdy policyjnej umieszczony zostanie numer alarmowy 112.

Resort stwierdza, że większość służb policyjnych ma takie hasło. Ma ono deklarować "służebną rolę wobec społeczeństwa". Przykładem może być tu hasło amerykańskiej policji "to serve and to protect" ("służyć i chronić") czy IPA (International Police Association) napisane w języku esperanto: "servo per amikeco" ("służba poprzez przyjaźń").

Co ciekawe, w ocenie skutków regulacji pojawiła się również wzmianka o… wprowadzeniu możliwości oznaczania pojazdów policji numerami taktycznymi. Jest to o tyle dziwne, że radiowozy już mają takie kody, które pozwalają na identyfikację pojazdu i przypisanie go do odpowiedniej komendy. Zasady przydzielania numerów reguluje zarządzenie nr 738 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 lipca 2006 roku.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowe numery taktyczne będą zgadzać się z obecnymi. Na razie regulacja znajduje się w fazie opiniowania i wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)