Nowa ekspresówka na Mazurach. To pierwszy z trzech odcinków

Nowa ekspresówka na Mazurach. To pierwszy z trzech odcinków

Nowa trasa na Mazurach jest już przejezdna
Nowa trasa na Mazurach jest już przejezdna
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
04.01.2022 08:57, aktualizacja: 14.03.2023 13:48

Międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica, który zgodnie z planem ma przebiegać przez wschodnie rubieże Polski, zyskał kolejny odcinek. Tym razem w woj. warmińsko-mazurskim. Kierowcy mogą już korzystać z ponad 20-kilometrowej trasy.

Droga ekspresowa S61 Wysokie - Raczki jest już przejezdna dla kierowców. Odcinek o długości 20,2 km jest pierwszym z trzech realizowanych w woj. warmińsko-mazurskim w ramach projektu Via Baltica.

Jak informuje GDDKiA, gotowa trasa jest pełnoprawną ekspresówką o dwujezdniowym przekroju wraz z drogami serwisowymi. W ramach inwestycji wyremontowano też pobliskie drogi lokalne, wykonano 25 obiektów inżynierskich i węzeł Kalinowo. Na całym odcinku wykorzystano nawierzchnię z betonu cementowego, dostosowaną do ciężkiego ruchu (11,5 tony na oś). Budowa ponad 20-kilometrowego fragmentu pochłonęła 484,3 mln zł. Wykonawcą była firma Budimex.

Mapa realizacji inwestycji
Mapa realizacji inwestycji© fot. GDDKiA

W realizacji wciąż są dwa pozostałe odcinki Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim: Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie. Do czasu ich zakończenia ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany, tak jak dotychczas drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa. Jak donosi GDDKiA, pierwszy ma być gotowy jeszcze w 2022 roku, drugi - rok później.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)