Poradniki i mechanikaNieznana funkcja pasa bezpieczeństwa. Pomoże wyjść z opresji

Nieznana funkcja pasa bezpieczeństwa. Pomoże wyjść z opresji

Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

09.05.2023 10:56, aktual.: 08.07.2024 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wciąż wśród kierowców krążą mity, że pasy nie zawsze są bezpieczne, ponieważ czasami lepiej wypaść z auta, niż się w nim udusić lub spłonąć. Pasy bez wątpienia uratowały wiele istnień podczas wypadków. Mogą jednak uratować życie nawet wtedy, kiedy trudno się wydostać z samochodu.

Po wypadku nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy drzwi są na tyle uszkodzone, że nie da się ich otworzyć od środka. Łatwiej to zrobić od zewnątrz, ponieważ ma się solidny punkt podparcia, a z pomocą drugiej osoby niekiedy nawet można takie drzwi wyrwać. Korzystają z tego strażacy, bo wcale nie tak często używają sprzętu do rozcinania karoserii.

Są jednak takie sytuacje, kiedy wydostanie się z samochodu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ zaczyna się on palić, ulatniają się szkodliwe opary, znajduje się w miejscu wyjątkowo narażonym na ponowne uderzenie lub np. wpadł do wody. Pomogą w tym pasy bezpieczeństwa.

Jak wyjść z auta za pomocą pasa bezpieczeństwa?

Istotnym elementem jest tzw. klamra, niekiedy nazywana przez producentów aut przelotką. Jest to metalowa część, którą wciskamy w zamek, nazywany też gniazdem zaczepu, by się zapiąć. Warto zwrócić uwagę, że jest to wyjątkowo solidny element wykonany z grubej blachy stalowej i do tego wygodny w trzymaniu.

To właśnie nim można wybić szybę boczną, by wydostać się z auta. Oczywiście, że młoteczek (taki jak w autobusach) jest wygodniejszy, ale zazwyczaj nie mamy niczego bardziej przydatnego niż wspomniana klamra pasa. Warto to sobie zapamiętać w razie sytuacji, której nikomu nie życzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)