Poradniki i mechanikaNieznana funkcja pasa bezpieczeństwa. Pomoże wyjść z opresji

Nieznana funkcja pasa bezpieczeństwa. Pomoże wyjść z opresji

Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
09.05.2023 10:56, aktualizacja: 09.05.2023 16:04

Wciąż wśród kierowców krążą mity, że pasy nie zawsze są bezpieczne, ponieważ czasami lepiej wypaść z auta, niż się w nim udusić lub spłonąć. Pasy bez wątpienia uratowały wiele istnień podczas wypadków. Mogą jednak uratować życie nawet wtedy, kiedy trudno się wydostać z samochodu.

Po wypadku nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy drzwi są na tyle uszkodzone, że nie da się ich otworzyć od środka. Łatwiej to zrobić od zewnątrz, ponieważ ma się solidny punkt podparcia, a z pomocą drugiej osoby niekiedy nawet można takie drzwi wyrwać. Korzystają z tego strażacy, bo wcale nie tak często używają sprzętu do rozcinania karoserii.

Są jednak takie sytuacje, kiedy wydostanie się z samochodu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ zaczyna się on palić, ulatniają się szkodliwe opary, znajduje się w miejscu wyjątkowo narażonym na ponowne uderzenie lub np. wpadł do wody. Pomogą w tym pasy bezpieczeństwa.

Jak wyjść z auta za pomocą pasa bezpieczeństwa?

Istotnym elementem jest tzw. klamra, niekiedy nazywana przez producentów aut przelotką. Jest to metalowa część, którą wciskamy w zamek, nazywany też gniazdem zaczepu, by się zapiąć. Warto zwrócić uwagę, że jest to wyjątkowo solidny element wykonany z grubej blachy stalowej i do tego wygodny w trzymaniu.

To właśnie nim można wybić szybę boczną, by wydostać się z auta. Oczywiście, że młoteczek (taki jak w autobusach) jest wygodniejszy, ale zazwyczaj nie mamy niczego bardziej przydatnego niż wspomniana klamra pasa. Warto to sobie zapamiętać w razie sytuacji, której nikomu nie życzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)