Nie możesz uruchomić auta? Sprawdź "magiczne oczko"

Silnik 1.0 VVT-i
Silnik 1.0 VVT-i
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński

04.09.2023 17:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie, większość akumulatorów stosowanych w samochodach to urządzenia, które nie wymagają żadnej obsługi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów jedynymi opcjami są doładowanie akumulatora lub jego wymiana. Informacje o stanie akumulatora i o tym, co powinniśmy zrobić, dostarcza nam "magiczne oczko".

"Magiczne oczko" to specjalny wizjer, który jest umieszczony na górze akumulatora. Wyglądem przypomina małą diodę, jednak w środku nie znajdziemy żadnych elementów świetlnych. Wewnątrz "magicznego oczka" znajduje się prosty areometr z zieloną kulką, który mierzy siłę wyporu elektrolitu zawartego w akumulatorze.

Zasada działania "magicznego oczka" jest dość prosta. Jeśli gęstość elektrolitu jest niska, kulka opada na dno. Natomiast, jeśli gęstość elektrolitu jest wysoka, kulka unosi się do góry. Dzięki temu "magiczne oczko" pozwala nam na orientacyjną ocenę stanu akumulatora.

Kolor zielony w "magicznym oczku" wskazuje na właściwą gęstość elektrolitu, co oznacza, że poziom naładowania akumulatora jest prawidłowy. Kolor czarny oznacza natomiast, że gęstość elektrolitu jest niska, co wiąże się z koniecznością doładowania baterii. Jeśli "magiczne oczko" jest bezbarwne lub żółte, oznacza to, że poziom elektrolitu jest zbyt niski. W praktyce, w przypadku akumulatora bezobsługowego, oznacza to konieczność wymiany akumulatora.

Należy jednak pamiętać, że "magiczne oczko" nie zastąpi profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Jego wskazania powinny być traktowane jedynie jako orientacyjne. Zielony kolor nie jest gwarancją pełnej sprawności baterii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, którego opinia powinna być dla nas decydująca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)