Nie chcesz przyjąć mandatu? Skorzystaj z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich

Poradniki i mechanikaNie chcesz przyjąć mandatu? Skorzystaj z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich05.02.2021 12:50
Telefoniczna konsultacja powinna rozwiać nasze wątpliwości.
Telefoniczna konsultacja powinna rozwiać nasze wątpliwości.
Źródło zdjęć: © fot. Zofia i Marek Bazak / East News

Prawo do odmowy przyjęcia mandatu jest ostatnio tematem rozważań polskich władz. Niektóre grupy chciałyby rezygnacji z tego rozwiązania. Póki co jednak możemy z niego korzystać bez obaw. W razie ewentualnych wątpliwości z pomocą przyjdzie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z prawa do odmowy przyjęcia mandatu korzysta codziennie wielu obywateli. Często są to kierowcy, którzy z różnych powodów nie zgadzają się z wersją policji, oddając tym samym sprawę pod decyzję sądu. O tym przywileju ostatnio znów zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą propozycji partii rządzącej, która rozważa rezygnację z instytucji odmowy przyjęcia mandatu, która miałaby być zastąpiona możliwością zaskarżenia go w sądzie.

Póki co jednak odmowa przyjęcia mandatu jest w pełni legalna, choć medialny szum wokół tematu mógł sprawić, że wielu obywateli mniej chętnie skorzysta z tego prawa, obawiając się późniejszych problemów. Warto jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, pomocą służy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jeśli nie chcemy przyjąć mandatu, ale nie do końca wiemy z czym się to wiąże, wystarczy zadzwonić pod numer 800 676 676. To infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich działająca w godzinach od 8:00 do 16:00 we wszystkie dni tygodnia (w poniedziałki 8:00-18:00).

Dzwoniąc pod powyższy numer powinniśmy uzyskać informacje o przysługujących nam prawach i ewentualnych rozwiązaniach naszego problemu. Co warte odnotowania, połączenie z infolinią jest zupełnie darmowe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)