Nawigacja pokaże czas do zmiany świateł. To duże udogodnienie dla kierowców

Nawigacja pokaże czas do zmiany świateł. To duże udogodnienie dla kierowców08.11.2019 13:13
Nawigacja Sygic jest dziełem Słowaków. Cieszy się popularnością na całym świecie.
Nawigacja Sygic jest dziełem Słowaków. Cieszy się popularnością na całym świecie.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe

Liczniki zamontowane przy sygnalizacji świetlnej to świetne rozwiązanie, które pozwala wcześniej zaplanować wiele manewrów, co przyczynia się do znaczącego upłynnienia ruchu. Szkoda tylko, że tak niewiele sygnalizatorów jest wyposażonych w tę funkcję. Na szczęście z pomocą przychodzi nawigacja satelitarna.

Dokładniej aplikacja nawigacyjna Sygic dostępna na smartfony. To darmowe rozwiązanie z mapami całego świata, szczególnie popularne wśród amerykańskich i europejskich kierowców. Twórcy starają się stale rozwijać swój produkt, wprowadzając udogodnienia, które uprzyjemnią jazdę kierowcom i poprawią ich bezpieczeństwo. W Stanach Zjednoczoczonych wystartowali właśnie z dodatkiem ADAS (Advanced Driver Assistance System), pod którym kryć będą się przydatne funkcje. Pierwsza już wdrożona informuje, jak długo światło na sygnalizatorze pozostanie zielone.

System obejmuje aż 13 tysięcy sygnalizatorów w różnych zakątkach USA. Dzięki jego wskazaniom kierowca dojeżdżający do sygnalizatora wie, jaką prędkość zachować, aby przejechać przez skrzyżowanie na zielonym świetle. Według przedstawicieli firmy Sygic takie udogodnienie powinno znacząco wpłynąć na płynność i bezpieczeństwo jazdy, a także obniżyć średnią emisję CO2 emitowaną przez samochody.

Inteligentna nawigacja została uhonorowana wyróżnieniem CES 2020 Innovation, a także doceniona przez komisarz europejską Margrethe Vestager, która w wywiadzie dla dziennika Le Monde stwierdziła, że jest to rozwiązanie, które stanowi przykład najlepszych, europejskich technologii. Pytanie tylko, czy w związku z tym doczekamy się podobnej funkcji także na Starym Kontynencie.

Dodatek ADAS jak na razie bowiem dostępny wyłącznie w USA. Z czasem jednak będzie można z niego korzystać także w innych rejonach świata. Kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie wiemy. Nie pozostaje jednak nic innego jak cieszyć się z tego, że systemy nawigacyjne stają się coraz bardziej przyjazne kierowcom. Świetnym przykładem są także popularne Mapy Google, które sukcesywnie zyskują nowe funkcje głównie z zakresu powiadomień drogowych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)