Najnowocześniejsza stacja benzynowa świata powstanie w Warszawie

Stacja benzynowa zaprojektowana przez polską firmę trafiła do finału konkursu na najlepszy budynek świata 2016 roku i ma powstać w ciągu kilku lat w Warszawie.

Najnowocześniejsza stacja benzynowa świata powstanie w Warszawie
Marcin Łobodziński

10.10.2016 | aktual.: 01.10.2022 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt niezwykle innowacyjnej stacji benzynowej trafił do finału konkursu na najlepszy budynek świata na prestiżowym Światowym Festiwalu Architektury. Zwycięzców poznamy w dniach 16-18 listopada w Berlinie. Polski pomysł opracowany przez Macieja Jakuba Zawadzkiego z pracowni KAMJZ walczy w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny.

Nowoczesna stacja benzynowa, na której pojawi się logo firmy Shell została stworzona z myślą o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię oraz o przyszłości związanej z samochodami elektrycznymi. Choć na razie będzie oferowała głównie benzynę i olej napędowy, to jej koncepcja umożliwia zamianę poszczególnych dystrybutorów na punkty ładowania akumulatorów.

Obraz

Stacja paliw ma mieć trzy piętra, na każdym będzie można tankować auto. W przyszłości na pierwszym i drugim piętrze pojawią się punkty ładowania. Pochyły wjazd będzie wyłożony specjalną matą, która ma pobierać energię produkowaną przez koła podjeżdżających nią samochodów. Ta zamieniona na prąd ma zasilać m. in. pompy paliwa czy oświetlenie. Budynek jest zaprojektowany jako częściowo pasywny, czyli potrzebujący minimum energii z zewnątrz. Nawet woda deszczowa ma być zbierana z dużej powierzchni dachu i używana do mycia samochodów na myjniach bezdotykowych.

Jak przystało na nowoczesną stację paliw, projektanci pomyśleli o strefie relaksu i restauracji. Pojawi się także kilka sklepów branżowych. Na najwyższym piętrze przewidziano lokalizację miniparku. Podłogi lokali użytkowych będą wyłożone matą zbierającą drgania i zamieniającą je na energię elektryczną.

Obraz

Stacja ma powstać w Polsce w jednej z południowych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia użytkowa ma wynieść około 800 metrów kwadratowych, a koszt budowy szacuje się na miliony dolarów. Podobne projekty będą realizowane w innych europejskich miastach. Zależnie od lokalizacji stacji, projektanci chcą wykorzystać naturalne dary środowiska. W Warszawie będą zbierać deszczówkę do myjni, w rejonach wietrznych postawią wiatrak, a tam gdzie świeci dużo słońca pojawią się panele słoneczne.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (1)