Nagrał policjanta wyprzedzającego na przejściu. Mundurowi się nie popisali

Nagrał policjanta wyprzedzającego na przejściu. Mundurowi się nie popisali29.10.2022 15:52
Radiowóz wyprzedzający na przejściu dla pieszych
Radiowóz wyprzedzający na przejściu dla pieszych
Źródło zdjęć: © YouTube | Stop Cham

Są powołani do tego, by pilnować porządku i egzekwować prawo. Jednak tym razem sami je złamali. W Bytomiu kierowca zarejestrował pokładową kamerą moment, w którym kierujący oznakowanym radiowozem wyprzedził na przejściu dla pieszych.

Wielu polskich kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jadąc jezdnią dwupasmową z szybkością większą niż pojazd poruszający się obok, w rzeczywistości wyprzedzają. To duży problem, który jest pokłosiem słabego szkolenia kandydatów na posiadaczy prawa jazdy. Jeszcze gorzej, jeśli z tego mechanizmu nie zdają sobie sprawy policjanci. A do takiej sytuacji doszło we wtorek 25 października w Bytomiu.

Policja w BMW wyprzedza na przejściu dla pieszych #925 Wasze Filmy

Na nagraniu widać, jak autor filmu jedzie ulicą rozszerzającą się do dwóch pasów. Zgodnie z przepisami wybiera prawy. Wtedy – na przejściu dla pieszych i tuż przed skrzyżowaniem – zostaje wyprzedzony przez oznakowany radiowóz.

Trudno znaleźć wyjaśnienie dla zachowania kierowcy radiowozu. Pojazd nie poruszał się na sygnale. Nawet jeśli mundurowy początkowo stwierdził, że autor nagrania będzie skręcał w prawo, to do myślenia powinno dać mu to, że niewystarczająco zredukował prędkość. Tak szybko nie byłby w stanie pokonać zakrętu. Należało więc założyć, że pojazd będzie jechał prosto i zwolnić przed przejściem dla pieszych. Tak się jednak nie stało i tuż przed obiektywem wideorejestratora ziścił się najgorszy możliwy scenariusz.

Jakie konsekwencje powinien ponieść kierowca, który popełni takie wykroczenie? Nowy taryfikator mandatów przewiduje 1500 zł kary pieniężnej, a taryfikator punktów karnych dorzuca do tego 15 "oczek". Czy policjant nagrany w Bytomiu poniesie karę? Na razie nie wiadomo. Należy pamiętać, że zgłoszenia o podobnej treści można przekazywać na skrzynkę pocztową "Stop Agresji Drogowej". Odpowiednie adresy funkcjonują w każdej komendzie. Jeśli sprawcą jest mundurowy, dla pewności można też zawiadomić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)