Na mandacie się nie skończy. Od 17 czerwca zmiany w przepisach

Na mandacie się nie skończy. Od 17 czerwca zmiany w przepisach

Od 17 czerwca zmiany w przepisach
Od 17 czerwca zmiany w przepisach
Źródło zdjęć: © fot. Policja Lubelska
Anna Piątkowska-Borek
12.06.2022 14:02, aktualizacja: 13.03.2023 16:58

Za kilka dni kolejna zmiana przepisów. Kolekcjonerzy punktów karnych zostaną dodatkowo ukarani.

Kierowcy, którzy złamią przepisy, dostaną mandat i punkty karne, będą musieli liczyć się dalszymi konsekwencjami. Od piątku 17 czerwca 2022 r. dane te będą udostępniane firmom ubezpieczeniowym. A co za tym idzie – wysokość stawki OC będzie uzależniona również od liczby punktów, jakie niefrasobliwemu kierowcy przydzieli policjant.

Informacje, do których dostaną dostęp ubezpieczyciele, pozwolą bowiem oszacować prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji przez danego kierowcę. Tym samym, w przypadku gdy ryzyko okaże się większe, będą podnosić stawki OC.

Do jakich konkretnie danych otrzymają dostęp ubezpieczyciele?

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić informacje dotyczące spowodowania katastrofy, nieumyślnego spowodowania wypadku, prowadzenia w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem innego środka odurzającego. Dodatkowo będą mieć dostęp do wykroczeń spowodowanych przez ubezpieczającego, takich jak np.: tamowanie ruchu, prowadzenie bez uprawnień czy zignorowanie znaków drogowych.

Kierowcy łamiący przepisy będą musieli liczyć się z dużo wyższym OC, niż płacili do tej pory. Jak dowiedział się Tomasz Budzik, składka polisy OC może wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Dodatkowo ubezpieczyciele deklarują, że z chęcią będą korzystać z udostępnionych danych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)