Może ruszyć "Program samochodowy". Będą bezzwrotne dotacje do zakupu auta

Może ruszyć "Program samochodowy". Będą bezzwrotne dotacje do zakupu auta

Pomoc rządowa w zakupie własnego samochodu dla osób niepełnosprawnych już jest w fazie przygotowań
Pomoc rządowa w zakupie własnego samochodu dla osób niepełnosprawnych już jest w fazie przygotowań
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Marcin Łobodziński
16.08.2022 06:46, aktualizacja: 13.03.2023 16:09

Jak donosi serwis prawo.pl, trwają prace nad założeniami programu pomocy osobom niepełnosprawnym w zakupie własnego samochodu. Miałaby to być na razie nieokreślona kwota bezzwrotna, która miałaby mobilizować do podjęcia aktywności zawodowej.

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, potwierdził w lipcu, że jego biuro już współpracuje z Polskim Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w tej sprawie. Miałaby to być część programu o nazwie "Samodzielność-Aktywność-Mobilność", a celem byłoby zmobilizowanie niepełnosprawnych do podjęcia aktywności zawodowej, w tym również edukacyjnej czy także społecznej.

Obecnie osoba niepełnosprawna może liczyć najwyżej na dotację w wysokości do 10 tys. zł na wyposażenie pojazdu w system pozwalający na kierowanie nim. Rząd ma w planie pomóc takim osobom również w zakupie pojazdu.

Wiceminister Wdówik podkreślił, że jeśli powstanie taki fundusz, to pieniądze zostaną przeznaczone wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, wymagających specjalistycznego środka transportu w celu przemieszczania się.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)