Mitsuoka

Mitsuoka, a dokładniej Mitsuoka Company to nieduże przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów sportowych założone 1 lutego 1968 roku w Japonii. Marka słynie z koncepcyjnych modeli zbudowanych według własnego projektu lub całkowicie nowych wersji tzw. retro-klasyków. Największą popularność Mitsuoka zyskała w początkowym okresie działalności, projektując w latach 60 kilka modeli brytyjskich aut, co uczyniło z niej swoistego trendsettera w branży motoryzacyjnej. Dobrym przykładem jest do dzisiaj widoczny wpływ, jaki Mitsuoka wywarła na popularnego Nissana March, zastępując główną konstrukcję pojazdu autorskim konceptem. Założycielem, a jednocześnie obecnym prezesem firmy jest uznany w środowisku japońskiej motoryzacji Akio Mitsuoka.

Mitsuoka słynie w Japonii z modeli aut stylizowanych na późne lata 50.
Mitsuoka słynie w Japonii z modeli aut stylizowanych na późne lata 50.

Mitsuoka – historia

Po powstaniu w 1968 roku jednym z przełomowych wydarzeń w rozwoju marki był rok 2000 i podpisanie zlecenia na produkcję słynnej londyńskiej taksówki występującej wyłącznie w czarnym kolorze. Dzięki temu Mitsuoka zyskała wyłączność i odpowiedzialna jest za dostarczanie oraz ostateczny design auta dla Wielkiej Brytanii. Ponadto, także w 2000 roku kolejny model nazwany ''Le-Seyde'' został zaprezentowany na 35 targach samochodowych w Tokio, co sprawiło, że Mitsuoka jest obecnie dziesiątym największym producentem aut w Japonii, a jej popularność cały czas rośnie. Zaskakującym jest również fakt, że tak mała marka z dość wąską i niszową ofertą była w stanie zdobyć silną pozycję na tak wymagającym rynku. Obecny prezes sukces przedsiębiorstwa tłumaczy brakiem ustępstw niezależnie od sytuacji rynkowej i wiarą we własne projekty. Łatwo zauważyć, że w Kraju Kwitnącej Wiśni jest spora grupa koneserów, często również kolekcjonerów, którzy szukają samochodów o niestandardowym designie czy nowatorskim zestawieniu podzespołów. Mitsouka ze swoją ekscentryczną linią projektową idealnie wpisuje się w ten trend, co bezpośrednio przekłada się na kolejne, coraz odważniejsze modele. Dzieje się tak tym bardziej, że twórca konceptu (Akio Mitsuoka) wciąż bierze czynny udział w pracach projektowych, co naturalnie nie jest możliwe w większości konkurencyjnych marek.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że w historii Mitsuoki zaprojektowano ponad 12 modeli aut, które weszły do kanonu japońskiej motoryzacji. Pojazdy te odznaczały głównie charakterystyczne konstrukcje w stylu retro, które inspirowane były popularnymi modelami innych japońskich marek. Świetnym tego przykładem jest jeden z flagowych modeli Mitsuoka Viewt, który konceptualnie miał przywrócić do aktualnych trendów zapomniany już model Jaguara Mark II, a jego premiera w 1993 roku pozwoliła pobić ówczesny rekord producenta w postaci 1000 sztuk sprzedanych egzemplarzy.

Mitsuoka – obecnie sprzedawane modele

Najnowszym modelem marki jest zaprezentowany w 2016 roku podczas targów w Londynie Mitsuoka Himiko – dwuosobowe, sportowe auto, którego klasyczna konstrukcja nadwozia przypomina ekskluzywne modele samochodów z lat 50, a nazwa auta pochodzi od imienia królowej państwa Yamatai w starożytnej Japonii. Ponadto w aktualnej ofercie przedsiębiorstwa znajduje się model Galue – dwuosobowa miejska limuzyna produkowana od 1996 roku i Viewt (budowany od roku 1993), którego design został określony jako ''super-mini retro style''. Poza wspomnianymi modelami Himiko i Viewt Mitsuoka utrzymuje w sprzedaży powstały w 2010 pojazd Like-T3, który w konstrukcji przypomina skuter miejski i dostępny jest wyłącznie w Japonii, oraz Ryugi sprzedawana od 2014 roku potężna limuzyna przywodząca na myśl modele Rolls-Royce'a.