Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy mandat za brak opłaty autostradowej

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy mandat za brak opłaty autostradowej

Nowy mandat za brak opłaty autostradowej miałby wynosić 500 zł
Nowy mandat za brak opłaty autostradowej miałby wynosić 500 zł
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Filip Buliński
12.02.2021 10:09, aktualizacja: 16.03.2023 14:38

Ostatnio informowaliśmy, że KAS pracuje nad nowym systemem poboru opłat za przejazd autostradą. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, określającym wysokość mandatu za nieopłacenie przejazdu. Zapominalscy będą mieli jednak szansę naprawić swój błąd.

Nowy system poboru opłat za przejazd autostradą e-TOLL, nad którym pracuje Krajowa Administracja Skarbowa, ma działać na podstawie geolokalizacji naszego smartfona i wejść w życie jeszcze w tym roku. Wjeżdżając na autostradę, będziemy musieli przez aplikację uiścić opłatę za przejazd. Jak informuje Wirtualna Polska, Ministerstwo Finansów już pracuje nad projektem ustawy, określającym wysokość mandatu dla niestosujących się do zasad.

W projekcie ustawy możemy przeczytać, że "Za niewniesienie opłaty za przejazd autostradą, którą pobiera Szef KAS, w tym za przejazd autostradą lub jej odcinkiem po upływie daty i godziny końca okresu ważności biletu autostradowego, od wnoszącego opłat Szef KAS pobiera opłatę dodatkową w wysokości 500 zł”. Trzeba jednak zaznaczyć, że mandat nie byłby nakładany zaraz po przejechaniu odcinka. Zgodnie z art. 13k pkt 8a Ustawy o drogach publicznych z 2020 r.:

Kary pieniężnej za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej w trybie przedpłaty, niewymierza się, jeśli do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS zostały przekazane dane geolokalizacyjne, a właściciel, posiadacz albo użytkownik pojazdu uiścił opłatę elektroniczną w terminie 3 dni od dnia zakończenia przejazdu. Informacje o wysokości nieuiszczonej opłaty elektronicznej, są dostępne za pośrednictwem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

Oznacza to, że zapominalscy będą mieli szansę na naprawienie swojego błędu poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu. Jeśli jednak po czasie zostaniemy skontrolowani i wyjdzie na jaw, że nie uiściliśmy opłaty, czeka nas już mandat.

Jak wyznaje portalowi jeden z urzędników, nawet w resorcie wysokość grzywny budzi kontrowersje. "Nie wiem, kto wymyślił tę stawkę... Przecież ten pomysł aż prosi się o memy. Na zamkniętych spotkaniach w ministerstwie ludzie mówią, że to będzie nowy flagowy program rządu: 500 minus" – wyznaje rozmówca Wirtualnej Polski.

Projekt wydaje się przesądzony, ponieważ niedawno resort zakupił flotę 102 aut (fordów transitów i focusów) za 54 mln zł, specjalnie przygotowanych do kontrolowania kierowców na autostradach. Choć pieczę nad kontrolami sprawiałaby Służba Celno-Skarbowa, do kontroli byliby uprawnieni także funkcjonariusze policji, straży granicznej oraz inspektorzy transportu drogowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)