Masz naklejkę kontrolną na szybie? Co legalnie możesz zrobić?

Co zrobić z naklejką kontrolną na szybie? Zostawić czy usunąć?
Co zrobić z naklejką kontrolną na szybie? Zostawić czy usunąć?
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik

24.07.2023 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak postępować z naklejką kontrolną? Przepisy są jednoznaczne i nie pozostawiają miejsca na wątpliwości.

Od dnia 5 września 2022 roku urzędy odpowiedzialne za rejestrację pojazdów nie mają obowiązku wydawania naklejek kontrolnych. Pojawiają się jednak różne opinie, które sugerują, że naklejki, które zostały przyklejone przed wejściem w życie nowych przepisów, nie powinny być usuwane, ponieważ zostały wydane zgodnie z obowiązującym wówczas prawem. Poniżej wyjaśniam, jak wygląda ta kwestia w rzeczywistości.

Z dniem 4 września (niedziela) 2022 roku weszło w życie nowe prawo, które eliminuje z przepisów obowiązek posiadania naklejek kontrolnych, a zatem od 5 września urzędy nie mają obowiązku ich wydawania. Wszystkie zapisy dotyczące wydawania i używania tych naklejek tracą swoją moc prawną, czyli znikają z ustaw i rozporządzeń. Oznacza to, że naklejki kontrolne przestają istnieć w systemie prawnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Internauci sugerują, że jeśli naklejka została wydana, to pojazd z odpowiadającym jej numerem rejestracyjnym powinien ją mieć do momentu, aż zostanie przerejestrowany lub otrzyma nowy numer rejestracyjny. To jednak nie jest prawda.

Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz, który działa zgodnie z zasadami i w ramach przepisów Konstytucji, nie ma prawa zapytać, dlaczego na aucie nie ma takiej naklejki. Nie ma bowiem żadnej podstawy prawnej, która by wymagała jej obecności.

Zatem, jeśli chcemy zadać pytanie dotyczące tej naklejki, powinniśmy je sformułować następująco: czy mogę nadal mieć naklejkę kontrolną na szybie?

Kierowca ma prawo umieszczać na przedniej szybie różne naklejki i urządzenia, pod warunkiem, że nie ograniczają one pola widzenia. W związku z tym, naklejka kontrolna, która została prawidłowo przyklejona, może pozostać na szybie. Co więcej, skoro naklejka została wydana wcześniej i istniał obowiązek jej umieszczenia w konkretnym miejscu, to oznacza, że nie ograniczała ona pola widzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)