Mandat za naklejkę na samochodzie. Wielka Brytania wprowadza kary, u nas są już od dawna

Mandat za naklejkę na samochodzie. Wielka Brytania wprowadza kary, u nas są już od dawna

Naklejka GB na aucie będzie teraz oznaczała problemy
Naklejka GB na aucie będzie teraz oznaczała problemy
Źródło zdjęć: © Fot. Konrad Skura
Tomasz Budzik
30.09.2021 09:26, aktualizacja: 14.03.2023 14:55

Od czasu opuszczenia przez Anglię Unii Europejskiej niewłaściwa naklejka wskazująca miejsce zarejestrowania samochodu może być przyczyną nałożenia mandatu na granicy. Nie ma się co dziwić. W Polsce też są za to kary.

Mandat na wyspach

Międzynarodowy kod identyfikujący samochody z Wielkiej Brytanii został zmieniony. Od 1910 r. obowiązywał skrót GB, ale obecnie właściwym jest UK. Co to zmienia dla zwykłych kierowców? Okazuje się, że całkiem sporo. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wszystkie samochody zarejestrowane w Zjednoczonym Królestwie, które wyjeżdżają za granicę, a nie mają na tablicy rejestracyjnej oznaczenia UK, muszą mieć naklejkę lub plakietkę z tymi literami.

Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się nałożeniem na granicy mandatu. Co więcej, przynajmniej teoretycznie, tacy kierowcy mogą nie zostać wpuszczeni do niektórych europejskich państw.

Skąd ta zmiana? Oznaczenie GB jest skrótem od Great Britain, a termin Wielka Brytania odnosi się tylko do Anglii, Szkocji i Walii, natomiast UK jest skrótem od pełniej nazwy państwa, czyli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zmiana oznaczenia ma być jednym z elementów akcentowania przez brytyjski rząd, że Irlandia Północna jest częścią tego państwa, a nie osobnym bytem politycznym.

W Polsce też są kary

Wydaje ci się, że brytyjski przepis jest absurdalny? Prawdopodobnie nie wiesz więc, że podobny funkcjonuje w Polsce. Bardzo wiele spośród jeżdżących po naszych drogach samochodów zostało sprowadzonych z zagranicy. Właściciele części spośród tych aut są narażeni na mandat.

Taryfikator przewiduje 100 zł mandatu za "Umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany". Również 100 zł można zapłacić również za "nieoznaczenie pojazdu zarejestrowanego za granicą znakiem określającym państwo rejestracji".

Jak się okazuje, osoba, która pozostawi na sprowadzonym z zagranicy samochodzie tamtejszą nalepkę, może dostać mandat. Kara z rąk polskiego policjanta może czekać też osobę, która przyjedzie do kraju autem zarejestrowanym za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii, ale bez oznaczenia państwa rejestracji na tablicy rejestracyjnej lub naklejce.

A kiedy należy mieć naklejkę ze skrótem PL? W przypadku aut zarejestrowanych w Polsce taki wymóg dotyczy tylko przy wyjeździe do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej i nie jest stroną Konwencji o ruchu drogowym (konwencji wiedeńskiej). W przypadku aut z rejestracjami o czarnym tle nalepka jest wymagana zawsze podczas wyjazdu za granicę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)