Chcieli kupić drogie auta z zagranicy, stracili pieniądze. Policja zatrzymała 21 osób

Chcieli kupić drogie auta z zagranicy, stracili pieniądze. Policja zatrzymała 21 osób

Duże pieniądze to duża pokusa dla oszustów
Duże pieniądze to duża pokusa dla oszustów
Źródło zdjęć: © Policja zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Budzik
23.03.2021 08:32, aktualizacja: 16.03.2023 14:11

Dolnośląscy mundurowi rozbili 21-osobową grupę przestępczą, której ofiarami padały osoby, chcące kupić luksusowe samochody z zagranicy. W sumie jej członkowie wyłudzili 5 mln zł zaliczek.

Ogromny wtórny rynek samochodów jest dla oszustów atrakcyjnym miejscem. Tak było w przypadku 21 osób, które działały na Dolnym Śląsku. Jak ustaliła wrocławska policja, przestępcy od sierpnia 2018 do kwietnia 2020 r. operowali na terenie całego kraju. Centrum aktywności grupy znajdowało się jednak w Jelczu-Laskowicach. Oszustami miał kierować Rafał Ł.

  • Pokrzywdzeni nawiązywali kontakt z Rafałem Ł. lub innymi osobami dzwoniąc pod numer telefonu podany w ofercie internetowej. Następnie prowadzili korespondencję poprzez pocztę elektroniczną, otrzymując zdjęcia i specyfikację oferowanych pojazdów. Po wpłaceniu zaliczki byli informowani, że transakcja nie zostanie zrealizowana i zostaną im zwrócone pieniądze – poinformowała cytowana przez PAP prokuratura. Niedoszli nabywcy aut swoich pieniędzy już jednak nie odzyskali.

Z ustaleń prokuratury wynika, że oszukano prawie 200 osób lub podmiotów prawnych na łączną kwotę blisko 5 mln zł. By uwiarygodnić swój proceder, przestępcy podpisywali z zainteresowanymi kupnem umowy dotyczące sprowadzenia z zagranicy pojazdów. Nawet to nie ustrzegło jednak potencjalnych nabywców przed oszustwem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)