Poradniki i mechanikaMandat murowany. Będziesz zaskoczony, że takie istnieją

Mandat murowany. Będziesz zaskoczony, że takie istnieją

O niektórych przepisach kierowcy dowiadują się w chwili, gdy popełniają wykroczenie
O niektórych przepisach kierowcy dowiadują się w chwili, gdy popełniają wykroczenie
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Filip Buliński
20.06.2022 10:57, aktualizacja: 13.03.2023 16:54

Chociaż Polacy uważają się za świetnych kierowców, statystyki pokazują co innego. I choć niektóre zachowania mogą czasem ujść na sucho, to nie oznacza, że zawsze tak będzie. Oto pięć wykroczeń, których kierowcy mogą nie być świadomi, a których popełnienie grozi mandatem.

Za duża prędkość z przyczepką

Wbrew pozorom jadąc samochodem z przyczepką obowiązują nas zgoła inne ograniczenia prędkości, niż jakbyśmy jechali bez niej. I dotyczy to nie tylko obszaru zabudowanego, ale także dróg ekspresowych i autostrad.

W pierwszym przypadku, zgodnie z par. 27 pkt 3 Rozporządzenia ws. sygnałów i znaków drogowych, podniesienie limitu prędkości ponad 50 km/h nie dotyczy pojazdów z przyczepami. Nawet jeśli znak B-33 pokazuje ograniczenie do 70 czy 80 km/h. W przypadku dróg szybkiego ruchu, zarówno na autostradzie, jak i na ekspresówce, maksymalna dozwolona prędkość wynosi podobnie jak u ciężarówek – 80 km/h.

Takie samo ograniczenie obowiązuje poza obszarem zabudowanym na drodze dwujezdniowej. Z kolei na drodze jednojezdniowej poza miastem dopuszczalna prędkość wynosi 70 km/h. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy kwoty za przekroczenie prędkości znacznie wzrosły.

Mandat za przekroczenie prędkości wynosi:

  • do 10 km/h:  50 zł
  • o 11–15 km/h: 100 zł
  • o 16–20 km/h:  200 zł
  • o 21–25 km/h:  300 zł
  • o 26–30 km/h:  400 zł
  • o 31–40 km/h: 800/1600 zł
  • o 41–50 km/h: 1000/2000 zł
  • o 51–60 km/h: 1500/3000 zł
  • o 61–70 km/h: 2000/4000 zł
  • o 71 km/h i więcej: 2500/5000 zł

Nieprzepuszczenie niepełnosprawnego

Nie jest tajemnicą, że na przejściu oraz podczas wchodzenia na nie pierwszeństwo mają piesi. Nieco inaczej ma się jednak sprawa z niepełnosprawnymi używającymi specjalnego znaku lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

Takie osoby nie muszą korzystać z przejść podczas przechodzenia przez jezdnię, a kierowca ma obowiązek ustąpić im pierwszeństwa, nawet jeśli wymaga to zatrzymania pojazdu. W przeciwnym razie grozi mandat w wysokości 1,5 tys. zł.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Chociaż w strefie zamieszkania nie musimy spotkać znaku B-36, to nie możemy parkować, gdzie popadnie. Zgodnie z art. 49 pkt 1 Kodeksu drogowego, w strefach zamieszkania zatrzymanie pojazdu dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Obserwując jednak zachowanie kierowców w Polsce, niewiele robią oni sobie z tego przepisu. Mandat za to wykroczenie wynosi 100 zł.

Nietrzeźwy pasażer na jednośladzie

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, w zależności od stężenia w wydychanym powietrzu, jest wykroczeniem lub przestępstwem. Tymczasem są przypadki, kiedy nie tylko kierowca musi być trzeźwy.

Dotyczy to pasażerów na rowerze, motorowerze lub motocyklu. Przewożone osoby, podobnie jak kierowca, nie mogą być w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu czy środka działającego podobnie jak alkohol. Jeśli jednak motocykl ma boczny wózek, wtedy przepis ten nie obowiązuje. Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Jazda bez trzymanki

Każde dziecko po nauce jazdy na rowerze dąży do umiejętności jazdy bez trzymanki. Tymczasem zgodnie z taryfikatorem kierujący rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem musi podczas jazdy trzymać co najmniej jedną rękę na kierownicy oraz nogi na pedałach lub podnóżkach. Mandat za to przewinienie jest skromny i wynosi 50 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)