LPG niezagrożone. Kierowcy mogą spać spokojnie, branża również

LPG niezagrożone. Kierowcy mogą spać spokojnie, branża również

Branża LPG pozostaje niezagrożona w związku z nowymi regulacjami.
Branża LPG pozostaje niezagrożona w związku z nowymi regulacjami.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lancia
Marcin Łobodziński
18.10.2021 06:37, aktualizacja: 14.03.2023 14:44

Poselska interpelacja dotycząca branży i użytkowników pojazdów zasilanych autogazem wprowadziła spory zamęt, choć od początku było mało prawdopodobne, by obecnie zasilane LPG auta straciły homologację. Teraz potwierdza to Ministerstwo Infrastruktury.

Powodem zamieszania był regulamin R115, który Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić w przyszłym roku jako drogę do homologacji instalacji autogazu. Parlamentarzyści PiS-u wysłali w związku z tym interpelację, w której bili na alarm: "Dotychczasowe homologacje stracą ważność, a to oznacza, że z dniem 1 stycznia 2022 r. trzy miliony polskich kierowców nie będzie mogło wyjechać na drogi".

Z dużo większym spokojem podeszła do tematu branża LPG, choć i tu było sporo niepewności. Specjalistyczny portal gazeo.pl skontaktował się z Ministerstwem Infrastruktury, by rozwiać wątpliwości. Odpowiedź resortu przytaczamy poniżej.

"Projektowane przepisy zachowują obecny krajowy system homologacji dodatkowych układów zasilania pojazdów paliwem gazowym, a jednocześnie wprowadzają dodatkową (opcjonalną) krajową ścieżkę uzyskania homologacji poprzez tryb przewidziany w regulaminie ONZ nr 115. Obie procedury, zarówno obecna, jak i nowo projektowana, będą funkcjonować równolegle. Wybór procedury będzie należał do podmiotu wykonującego instalacje w pojazdach” – poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

W ten sposób ministerstwo zamyka dotychczasową dyskusję na temat przyszłości branży LPG i "zagrożeń" związanych z nowymi przepisami. Zarówno kierowcy, którzy już mają instalacje autogazu, jak i tacy, którzy planowali je montować w swoich autach w przyszłym roku, nie mają się czego obawiać. Warsztaty montujące instalacje mogą korzystać i z dotychczasowej ścieżki uzyskiwania homologacji, i z nowej, zgodnej z regulaminem R115.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)