Lamborghini Miura SVJ na sprzedaż. To jeden z zaledwie 3 egzemplarzy

Lamborghini Miura SVJ na sprzedaż. To jeden z zaledwie 3 egzemplarzy14.07.2021 13:09
Prawda, że jest wspaniała?
Prawda, że jest wspaniała?
Źródło zdjęć: © fot. Kidston

Miura sama w sobie jest wyjątkowym samochodem, który doczekał się nieco ponad 700 sztuk. Tylko 3 z nich opuściły Sant’Agata Bolognese w wydaniu SV, będącym obecnie łakomym kąskiem dla bardzo zamożnych kolekcjonerów. Jedno z takich aut właśnie trafiło na sprzedaż.

Był rok 1970, gdy kierowca testowy Lamborghini, Bob Wallace, postanowił nieco podrasować drogowe wydanie Miury, zmieniając włoskie coupe w torową wyścigówkę. Wprowadził kilka modyfikacji w trzech egzemplarzach, które oznaczono mianem SVJ. Niestety jego szef, Feruccio Lamborghini był wówczas nieprzesadnie zainteresowany motorsportem, więc projekt ostatecznie upadł, a Miura SVJ szybko stała się łakomym kąskiem dla fanów marki.

Kiedy wielu z nich dowiedziało się o istnieniu SVJ-ki, legenda przybrała na sile. Do tego stopnia, że zaczęto wytwarzać konwersje dla zwykłych miur SV mające upodobnić je do wersji SVJ. Powstało ich wiele, choć tylko 3 sztuki na świecie były prawdziwymi oryginałami prosto z fabryki.

Prezentowany egzemplarz jest jednym z nich. Kolekcjonerzy określają go mianem "korsykanina" po pierwotnym właścicielu jakim był Paul Ferrandi z Korsyki. Przez lata auto przeszło przez ręce wielu osób. Ktoś kiedyś zdecydował się nawet na zmianę lakieru na srebrnoszary. Modyfikację wykonano w sławnym warsztacie Carrosserie Chapron w Paryżu.

Lamborghini Miura SV
Lamborghini Miura SV© fot. Kidston

W 2010 roku samochód trafił w ręce szwajcarskiego specjalisty od klasyków, firmy Kidston, która przeprowadziła pełny proces renowacji, wraz z przywróceniem oryginalnego lakieru Rosso Granda. Samochód został też doprowadzony do pełnej sprawności. Nad wszystkim czuwali byli pracownicy Lamborghini: Luca Salvioli i Pietro Cremonini.

Auto, które jak dotąd przejechało 19 582 km dziś jest w idealnym stanie i czeka na nowego właściciela. Przedstawiciele Kidston nie zdradzają ceny. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że nawet "zwykłe" Miury są zazwyczaj warte ponad 1 mln dolarów, możecie być pewni, że będzie to zawrotna suma.

Lamborghini Miura SVJ
Lamborghini Miura SVJ© fot. Kidston
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)