#Lamborghini Espada

Lamborghini Espada

Lamborghini Espada to włoski samochód sportowy produkowany w latach 1968-1978. Łącznie powstało 1217 egzemplarzy tego modelu.

  • Lamborghini Espada zadebiutowało w 1968 roku. Projektantem auta był Marcello Gandini
  • Nazwa modelu podchodzi z języka hiszpańskiego i oznacza szpadę
  • Pod maską Espady znajdował się 3.9-litrowy silnik V12 o mocy 390 KM
  • Wnętrze auta było eleganckie i przestronne
  • Espada powstała jedynie w 1226 egzemplarzach, przez co znalezienie jej na rynku wtórnym jest bardzo trudne
[1/5] Lamborghini Espada zadebiutowało w 1968 roku. Projektantem auta był Marcello GandiniŹródło zdjęć: © en.wheelsage.org/naddir

Lamborghini Espada - informacje ogólne

Lamborghini Espada zaprojektowane przez Marcello Gandiniego zadebiutowało w marcu 1968 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Samochód znacznie wyróżniał się spośród pozostałych modeli włoskiego producenta. Było to spowodowane tym, że auto miało zapewniać komfort przy podróżowaniu nawet w 4-osobowym gronie. W celu zwiększenia przestrzeni w kabinie silnik został przesunięty do przodu maski.

Kształt linii nadwozia Espady nie każdemu przypadł do gustu. Jednak nie to było priorytetem przy projektowaniu tego modelu. Lamborghini Espada miało być wytrzymałe i mieć atrakcyjną cenę.

Jak na sportowy charakter Espady nadwozie było dość duże i nie należało do lekkich. Samochód mierzył 4674 mm długości, 1821 mm szerokości oraz 1191 mm wysokości. Masa modelu wynosiła 1480 kg.

Nazwa modelu w języku hiszpańskim oznacza szpadę, co może sugerować ostry charakter Espady.

Lamborghini Espada - dane techniczne

Sercem Lamborghini Espady był 3.9-litrowy silnik V12 o mocy 390 KM. Prędkość maksymalna auta wynosiła 241 km/h. Pierwszą setkę mogliśmy ujrzeć na liczniku już po 6.5 sekundy. Napęd Espady był przenoszony na tylną oś. Samochód powstawał jedynie z 5-biegową, manualną skrzynią biegów.

Wnętrze auta było wygodne i przestronne. Kabinę Espady przedzielał tunel z wałem napędowym. Do wad auta można zaliczyć słabą wentylację wnętrza oraz plastikowy panel wskaźników, który zdecydowanie nie pasował do klasy Lamborghini.

Lamborghini Espada powstało jedynie w 1226 egzemplarzach, przez co znalezienie obecnie tego modelu jest niezwykle trudne.