Kratka na desce rozdzielczej. Lepiej jej nie zakrywaj

Kratka na desce rozdzielczej. Lepiej jej nie zakrywaj

Co kryje mała kratka na desce rozdzielczej?
Co kryje mała kratka na desce rozdzielczej?
Źródło zdjęć: © Autokult | Mariusz Zmysłowski
24.07.2023 10:36

Podczas przeglądania wnętrza samochodu można natknąć się na wiele zagadkowych na pierwszy rzut oka elementów. Wśród nich znajduje się pewna kratka, która może być umieszczona w różnych miejscach na desce rozdzielczej. Wiesz, do czego służy?

Przy bliższym przyjrzeniu się wnętrzu pojazdu można dostrzec wiele nietypowych elementów. Przykładowo, wystający plastik na górze deski rozdzielczej czy kratki umieszczone w różnych częściach kokpitu. Niektóre z nich, zwłaszcza te zamontowane na górze, obok lampki, najczęściej skrywają za sobą mikrofon. Jednak kratki umieszczone w innych miejscach, takich jak kolumna kierownicza czy środek panelu centralnego, mają zupełnie inne zastosowanie.

W większości przypadków, za kratką ukryty jest czujnik temperatury wewnętrznej. Ten mały element jest niezbędny dla prawidłowego działania automatycznej klimatyzacji. Czujnik zbiera informacje o temperaturze w kabinie i przekazuje je do sterownika. W przypadku wyboru trybu automatycznego, sterownik na podstawie tych danych dostosowuje intensywność pracy układu klimatyzacji. Dodatkowo, wspomoże go również czujnik natężenia promieni słonecznych, który zazwyczaj umieszczony jest na desce rozdzielczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak można sprawdzić, czy mamy do czynienia z kratką, za którą znajduje się czujnik temperatury? Za kratką powinien być umieszczony niewielki wentylator. Jeśli przyłożymy do kratki mały i lekki kawałek papieru, powinien on się utrzymać. Warto jednak pamiętać, aby na dłuższą metę nie zakrywać kratki ani nie przyklejać do niej niczego. W przeciwnym razie klimatyzacja może nie działać prawidłowo.

Może zdarzyć się, że identyczną kratkę znajdziemy również w samochodzie, który nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację. Może to wynikać z faktu, że dla producenta tańsze jest wykonanie jednego wzoru danego elementu (w tym przypadku z kratką), niż tworzenie dwóch różnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)