Kraków przywraca opłaty za parkowanie. Czy to koniec ulg związanych z epidemią?

Kraków przywraca opłaty za parkowanie. Czy to koniec ulg związanych z epidemią?

Parkinigi w Krakowie znów zapełniły się autami, więc władze podjęły decyzję o przywróceniu opłat za postój.
Parkinigi w Krakowie znów zapełniły się autami, więc władze podjęły decyzję o przywróceniu opłat za postój.
Źródło zdjęć: © fot. wp.pl
Aleksander Ruciński
04.05.2020 12:58, aktualizacja: 22.03.2023 11:43

Koniec dobrego. Od 4 maja 2020 roku kierowcy zostawiający swoje auta w strefach płatnego parkowania w Krakowie muszą normalnie płacić za postój. Władze miasta postanowiły zrezygnować z ulg wprowadzonych w marcu w związku z epidemią koronawirusa.

Decyzję o czasowym zniesieniu stref płatnego parkowania na czas epidemii koronawirusa podjęło wiele samorządów w całej Polsce, wliczając w to władze Krakowa. Teraz w wyniku luzowania obostrzeń i coraz większego ruchu na ulicach polskie miasta zaczynają wycofywać się z tego pomysłu.

Od 4 maja 2020 roku parkowanie w Krakowie znów jest płatne. Na ulice wyruszyli kontrolerzy, którzy będą nie tylko sprawdzać ważność biletów, ale i dezynfekować przywrócone do użytku parkomaty. Decyzję o powrocie do parkingowej normalności podjęto po przeliczeniu finansowych strat związanych z czasowym wstrzymaniem działania stref płatnego parkowania.

Według wstępnych szacunków, z powodu przerwy trwającej 49 dni wpływy do budżetu miasta zmalały nawet o 15 mln zł. Teraz wszystko ma wrócić do normy. Warto przypomnieć, że w grudniu 2019 roku w stolicy Małopolski wprowadzono nowe, wyższe stawki za parkowanie.

Opłaty pobierane od poniedziałku do soboty w godz. 10-20 wynoszą od 4 do 6 zł za każdą godzinę parkowania w zależności od strefy - w Krakowie funkcjonują trzy strefy pokrywające łącznie już 30 proc. powierzchni miasta.

Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach w ślad za Krakowem pójdą inne metropolie, które w marcu b.r. zdecydowały się zawiesić działanie płatnych stref parkowania. Można się domyślać, że im wyższe były przeciętne wpływy do budżetu z opłat a parkowanie w danym miejscu, tym szybsze będą decyzje o przywróceniu dawnego porządku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)