Koniec z wyprzedzającymi się ciężarówkami? Włodarze autostrady A2 znaleźli sposób

Wyprzedzanie się pojazdów ciężarowych na autostradach irytuje kierowców aut osobowych (fot. Mariusz Zmysłowski/Autokult)
Wyprzedzanie się pojazdów ciężarowych na autostradach irytuje kierowców aut osobowych (fot. Mariusz Zmysłowski/Autokult)
Mateusz Żuchowski

03.06.2020 14:10, aktual.: 22.03.2023 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ruch na drogach szybkiego ruchu jest w Polsce systematycznie spowalniany przez wyprzedzające się pojazdy ciężarowe. Co ciekawe, kierowcy ciężarówek często robią to niezgodnie z prawem. Aby to ukrócić, w jednym z miejsc na autostradzie A2, gdzie notorycznie nie przestrzegano zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe, postawiono kamerę rejestrującą wykroczenia.

Nowe urządzenie działa już w okolicach Konina. Kierowcy są powiadomieni o tym wcześniej z pomocą znaku D-51, informującego o obecności fotoradaru. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Już od czterech lat obowiązuje tam zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, jednak jest on nagminnie łamany. Włodarze Autostrady Wielkopolskiej postanowili coś z tym zrobić i zdecydowali się zamontować fotoradar dokumentujący przewinienia kierowców.

Wybór lokalizacji i montaż fotoradarów nie należy do podstawowych zadań koncesjonariuszy autostrad. Tu jednak Autostrada Wielkopolska zrobiła wyjątek, ponieważ zakaz wyprzedzania obowiązuje na moście i ma na celu ograniczenie jego obciążenia. Nieprzestrzeganie zakazu przez kierowców ciężarówek prowadzi do obniżenia trwałości tego obiektu.

System rejestrujący wyprzedzające ciężarówki jest - póki co - w fazie testów. Po ich zakończeniu zostanie przekazany jednak odpowiednim służbom, które będą mogły karać kierowców za udokumentowane przewinienia.

Choć to pierwszy przypadek zastosowania takiego rozwiązania, Autostrada Wielkopolska już nie wyklucza montażu podobnych urządzeń również w innych miejscach. Być może w taki sposób zostanie zapoczątkowany szeroki trend na terenie całego kraju. Uważacie, że fotoradary dokumentujące wyprzedzające się nielegalnie ciężarówki powinny pojawić się także na innych wielopasmowych drogach w Polsce?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)