Koniec z oponami M+S. Niemcy już zakazują ich stosowania

Koniec z oponami M+S. Niemcy już zakazują ich stosowania

Symbol M+S
Symbol M+S
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński
25.11.2023 12:18

Symbol M+S zna chyba każdy kierowca, który przyglądał się kiedykolwiek oponom zimowym, całorocznym, terenowym lub użytkowym. Niemcy wycofują się z ich stosowania od 2024 roku. Zobacz, na jakich zasadach.

Symbol M+S to nic innego jak mud+snow (błoto+śnieg). Dawniej tak oznaczano ogumienie dostosowane do jazdy w trudnych warunkach. Znak M+S pojawiał się na tzw. ogumieniu uniwersalnym, ale także zimowym. Co więcej, niektóre opony letnie też mają M+S. W praktyce M+S oznaczają opony uniwersalne.

Problem w tym, że symbol ten nigdy nie oznaczał niczego ponad deklarację producenta, że opony te poradzą sobie (jakoś) na śniegu i w błocie. W praktyce można powiedzieć, że M+S nie oznacza niczego. Natomiast kilka krajów w Europie, gdzie wymaga się stosowania opon zimowych (zależnie od warunków, w danym okresie lub na oznaczonych drogach) dopuszcza opony M+S, stawiając je na równi z całorocznymi. Jednym z takich krajów są Niemcy.

Od października 2024 r. w warunkach zimowych w Niemczech będzie można używać wyłącznie opon zimowych i całorocznych z "symbolem alpejskim" (płatek śniegu i góra). A więc od tego momentu nie będzie można już używać opon z oznaczeniem "M+S" jako opon zimowych. Oczywiście nie ma zakazu stosowania w ogóle takiego ogumienia, bo na klasycznych zimówkach symbol M+S wciąż się pojawia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)