Škoda ogranicza produkcję Enyaqa w Czechach. Brakuje części z Ukrainy

Škoda ogranicza produkcję Enyaqa w Czechach. Brakuje części z Ukrainy

Škoda Enyaq jest produkowana w Mladej Boleslavi
Škoda Enyaq jest produkowana w Mladej Boleslavi
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Škoda
Aleksander Ruciński
01.03.2022 13:31, aktualizacja: 14.03.2023 13:07

Wojna na Ukrainie coraz mocniej wpływa na europejską motoryzację. Fabryki borykają się z zakłóceniami spowodowanymi przerwą w dostawach podzespołów. Kolejnym przykładem jest Škoda, która ograniczyła produkcję Enyaqa.

W ostatnich dniach lutego 2022 roku Volkswagen informował o przerwach produkcyjnych w dwóch niemieckich fabrykach, które były spowodowane brakiem części pochodzących z Ukrainy. Teraz z podobnymi problemami muszą mierzyć się Czesi.

"Ze względu na obecną sytuację na Ukrainie, Škoda Auto boryka się z krytycznymi niedoborami dostaw części od kilku lokalnych dostawców." - możemy przeczytać w komunikacie producenta cytowanym przez Reutersa.

W związku z powyższym produkcja elektrycznego Enyaqa w Czechach zostanie ograniczona do odwołania. Nie wyklucza się, że podobne decyzje dotkną też innych modeli. Równocześnie marka potwierdza, że pomimo sankcji wciąż jest w stanie realizować produkcję w dwóch rosyjskich zakładach należących do koncernu Volkswagena.

Warto wspomnieć, że Rosja jest drugim najważniejszym rynkiem zbytu dla Škody. W 2021 roku Czesi sprzedali tam ponad 90 tys. aut. Ukraina również należała do grona kluczowych odbiorców. Wybuch wojny zapewne wpłynie na pogorszenie sytuacji.

"Strategia sprzedaży w Rosji i na Ukrainie jest obecnie przedmiotem intensywnych dyskusji. Można spodziewać się spadków sprzedaży na obu rynkach, w związku z ostatnimi wydarzeniami" - potwierdzają przedstawiciele Škody cytowani przez Automotive News Europe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)