Kod na prawie jazdy mówi wszystko. Kierowca może nie mieć wyboru

Kod na prawie jazdy mówi wszystko. Kierowca może nie mieć wyboru

Kody na prawie jazdy najczęściej oznaczają dodatkowe wymagania dla kierowcy lub pojazdu
Kody na prawie jazdy najczęściej oznaczają dodatkowe wymagania dla kierowcy lub pojazdu
Źródło zdjęć: © autokult | Marcin Łobodziński
25.02.2024 11:47, aktualizacja: 07.03.2024 09:51

Na prawie jazdy, w dolnej części dokumentu, znajdują się specyficzne kody. Często te kody odnoszą się do dodatkowych uprawnień, które posiadacz prawa jazdy może mieć, ale zazwyczaj mówią one o pewnych ograniczeniach, które na nich ciążą. Szczególnie ważne jest to dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, ponieważ istnieje jeden istotny szczegół, na który powinni zwrócić uwagę.

Podczas badania lekarskiego, które jest wymagane przed wydaniem prawa jazdy lub przedłużeniem uprawnień, kierowca ma sprawdzany m.in. wzrok. Jest to oczywiste dla każdego, tak jak fakt, że powszechne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność, nie stanowią przeszkody w uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji jednak kierowca jest zobowiązany do stosowania odpowiedniej korekty wzroku, co oznacza, że musi nosić okulary lub soczewki kontaktowe.

Informacja o tym obowiązku jest zapisywana w dolnym polu na prawie jazdy. W tym miejscu pojawia się pewien szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Kod 01 oznacza, że kierowca musi stosować korektę wzroku lub ochronę oczu. Jest to jednak bardzo ogólne sformułowanie, dlatego stosuje się kody bardziej szczegółowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kody na prawie jazdy. Co oznaczają?

01.01 – okulary,

01.02 – soczewki kontaktowe,

01.03 – okulary ochronne,

01.04 – szkła przyciemnione,

01.05 – przepaska na oko,

01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na ważny aspekt. W przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności mogą być stosowane aż trzy z tych kodów, ale nie są one równoznaczne. Tylko kod 01.06 daje kierowcy swobodę wyboru pomiędzy noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. W praktyce lekarze najczęściej wpisują właśnie ten kod.

Jednak może zdarzyć się sytuacja, że na prawie jazdy pojawi się kod 01.01, który oznacza, że kierowca musi nosić okulary. W takim przypadku kierowca jest zobowiązany do stosowania tej konkretnej metody korekty wzroku podczas prowadzenia pojazdu. Jeżeli więc kierowca, mając na prawie jazdy kod 01.01, założy soczewki kontaktowe, może to skończyć się mandatem w wysokości 500 zł. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy kierowca mający na prawie jazdy kod 01.02, który oznacza konieczność jazdy w soczewkach, założy okulary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)