Kierowcy pojadą szybciej. Dwa nowe odcinki Via Baltica już gotowe

Kierowcy pojadą szybciej. Dwa nowe odcinki Via Baltica już gotowe

Nowe odcinki S61 usprawnią ruch w północno-wschodniej Polsce.
Nowe odcinki S61 usprawnią ruch w północno-wschodniej Polsce.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
09.08.2021 08:27, aktualizacja: 14.03.2023 15:36

Od 9 sierpnia 2021 roku kierowcy mogą korzystać z dwóch nowych odcinków trasy Via Baltica. To 35 km drogi S61, od węzła Kolno do Obwodnicy Szczuczyna. Część trasy jest już całkowicie przejezdna i oddana do użytku jako pełnoprawna ekspresówka.

Budowa obu odcinków wystartowała niemal w tym samym czasie. Na odcinku Stawiski - Szczuczyn (wykonawca: Budimex) roboty rozpoczęły się 3 września 2019 r., a 1 października 2019 r. na odcinku węzeł Kolno – Stawiski (wykonawca: Strabag).

Po niecałych dwóch latach udało się oddać nowe inwestycje do dyspozycji kierowców. 20 lipca 2021 roku pierwsze auta pojechały odcinkiem Stawiski-Szczuczyn z tymczasową organizacją ruchu. 9 sierpnia zmieniono ją na docelową, dzięki czemu kierowcy mogą już korzystać z wszelkich zalet drogi ekspresowej. Ponadto dla ruchu udostępniono też odcinek Węzeł Kolno-Stawiski.

Za każdą z inwestycji odpowiadał inny wykonawca, lecz odcinki mają oczywiście podobne parametry techniczne. Jezdnie wykonane z betonu cementowego mają po dwa pasy w każdym kierunku plus pasy awaryjne. Sama nawierzchnia jest natomiast gotowa na największe obciążenia.

Na trasie powstały też cztery miejsca obsługi podróżnych - Górki Zachód oraz Górki Wschód - na odcinku węzeł Kolno – Stawiski oraz Zabiele Zachód i Zabiele Wschód na odcinku Stawiski – Szczuczyn. Jest też węzeł Kolno łączący S61 z DK 63. W przyszłości do tego miejsca doprowadzona zostanie planowana obwodnica Łomży.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)