Kierowcy będą mieli miesiąc na wyjaśnienia. Idą zmiany w przepisach

Kierowcy będą mieli miesiąc na wyjaśnienia. Idą zmiany w przepisach09.03.2023 16:35
KWP GORZOW
KWP GORZOW
Źródło zdjęć: © policja | KWP GORZOW

Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, dostaną miesiąc na wytłumaczenie się u starosty – donosi rmf24.pl. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Taka zmiana to wynik niekonstytucyjności przepisów dot. odbierania praw jazdy na trzy miesiące. Trybunał orzekł, że nie można zabierać kierowcom uprawnień jedynie na podstawie policyjnego pomiaru prędkości, bez prawa do obrony.

– Treść informacji sporządzonej przez funkcjonariusza policji lub innej uprawnionej służby korzysta ze swoistego domniemania prawdziwości, które nie może być przez stronę podważone w toku postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy – uzasadniał sędzia.

Zmiana wydaje się być czysto kosmetyczna, ale znacząco wpłynie na kierowców. Ci bowiem będą mogli złożyć oświadczenie – ale nie będą musieli. – Przecież nikt nie będzie biegał za kierującym – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. – Rozważamy, żeby to było maksymalnie do miesiąca – poinformował.

Miesięczny okres ma być sposobem na kierowców, którzy będą chcieli odwlec karę. Zmiany mogą wejść w życie przed wakacjami, przed okresem wyjazdów urlopowych. To będzie jednak wymagało modyfikacji przepisów o kierujących pojazdami oraz kodeksu postępowania administracyjnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (16)