Kierowco, pamiętaj o tym terminie. Czas tylko do 30 września, potem mogą być kłopoty

Kierowco, pamiętaj o tym terminie. Czas tylko do 30 września, potem mogą być kłopoty

1 października oficjalnie pożegnamy stary system opłat
1 października oficjalnie pożegnamy stary system opłat
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Aleksander Ruciński
21.09.2021 09:49, aktualizacja: 14.03.2023 15:05

Obowiązujący w Polsce od 2014 roku system opłat drogowych viaTOLL oficjalnie odchodzi do lamusa. Zgodnie z planem ma zostać wyłączony 30 września 2021 roku. Od 1 października całkowicie zastąpi go e-TOLL.

System viaTOLL to rozwiązanie znane większości polskich kierowców. Przez lata służyło do opłacania przejazdów ciężkich na trasach objętych obowiązkiem zapłaty. 1 lipca 2021 roku oficjalnie został zastąpiony systemem e-TOLL. Wówczas wystartował też okres przejściowy, pozwalający spóźnialskim kierowcom na czasowe korzystanie z viaTOLL-a do momentu rejestracji w e-TOLL-u. Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, okres ten kończy się 30 września.

  • 1 października viaTOLL zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL - mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Oznacza to, że kierowcy, którzy jeszcze nie zdążyli zarejestrować się w e-TOLL, muszą się pospieszyć. Poza dokonaniem rejestracji powinni też wybrać sposób przekazywania danych geolokalizacyjnych - poprzez urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną e-TOLL PL.

Warto wspomnieć, że kierowcy używający e-TOLL w okresie przejściowym mogą korzystać ze zniżek obowiązujących na autostradzie A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, gdzie do 30 września obowiązują stawki niższe o 25 proc. od dotychczasowych. Szybsza rejestracja może więc oznaczać większe oszczędności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)