Kierowca nie odśnieżył szyb. Teraz grozi mu więzienie

Kierowca nie odśnieżył szyb. Teraz grozi mu więzienie

Skrobaczka i odmrażacz to zimowe artykuły pierwszej potrzeby. Powinny być w każdym aucie
Skrobaczka i odmrażacz to zimowe artykuły pierwszej potrzeby. Powinny być w każdym aucie
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
12.12.2019 10:52, aktualizacja: 22.03.2023 17:01

Wraz z nadejściem mroźnych poranków kierowcy na nowo muszą przyzwyczajać się do porannego oczyszczania auta ze szronu i śniegu. Choć to uciążliwe, nie warto zaniedbywać swoich obowiązków. Młody kierowca seata, który zadowolił się wydrapaniem niewielkiego "okienka" na przedniej szybie, teraz może gorzko pożałować.

Do zdarzenia doszło w Sochaczewie. 19-letni kierowca seata, który musiał skorzystać z auta wczesnym rankiem, zlekceważył obowiązek oczyszczenia szyb i lusterek samochodu. Poprzestał na wykonaniu niewielkiego "okienka" w przedniej szybie. Nie trzeba mocno rozwiniętej wyobraźni, by stwierdzić, że to za mało, by zapewnić sobie odpowiednią widoczność na jezdnię, nie wspominając już o obserwacji chodników i poboczy. Lenistwo 19-latka bardzo szybko się zemściło.

Młody mężczyzna - prawdopodobnie nie widząc zbyt wiele - wjechał na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle. Jednocześnie potrącił przechodzącą na drugą stronę jezdni 41-letnią kobietę oraz jej 14-letnią córkę. Na miejsce została wezwana kareta pogotowia, która udzieliła pomocy potrąconym. Zjawiła się również policja, która zbadała kierowcę alkomatem. Był trzeźwy.

Z uwagi na rażące łamanie zasad bezpieczeństwa mundurowi zatrzymali prawo jazdy 19-latka. To jednak nie koniec jego kłopotów. Za spowodowanie wypadku drogowego grożą mu nawet 3 lata w więzieniu.

Niezależnie od tego, jak daleko jedziemy i jak świetnie znamy drogę, którą będziemy się poruszać, nie zaniedbujmy kwestii odśnieżenia auta i oczyszczenia samochodowych szyb ze szronu. Przygotowany do jazdy samochód musi być pozbawiony śnieżnej "czapy" - także z dachu. Czyste muszą być również jego szyby i lusterka. Za zaniedbanie w tej materii policja może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Jak jednak pokazuje przykład 19-latka, następstwa mogą być znacznie poważniejsze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)