Autostrada będzie darmowa. Rząd potwierdził

Autostrada A4
Autostrada A4
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Stalexport Atuostrada Małopolska S.A.
Marcin Łobodziński

20.05.2024 07:26, aktual.: 21.05.2024 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedługo po tym jak zarządca autostrady A4 ogłosił, że model bezpłatnych autostrad jest nie do utrzymania i trzeba będzie za nie płacić, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wypowiedzenie umowy koncesyjnej i przejście na tej autostradzie w model bezpłatny.

Informację taką podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska w rozmowie z PAP. Umowa koncesyjna, której przedłużenia ma nie być, kończy się w 2027 roku. Zarządzanie autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice przejmie GDDKiA wprowadzając model bezpłatny. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli nie będą płacili za przejazd.

Obecny zarządca będzie musiał oddać autostradę w doskonałym stanie, co oznacza przeprowadzenie jeszcze kilku remontów, za które zapłacą kierowcy. Po ogłoszeniu nieprzedłużenia umowy sytuacja może dynamicznie się zmienić w kwestii opłat. Obecnie za przejazd tym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 32 zł (dwa razy po 16 zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odcinek ten może jeszcze kilkukrotnie podrożeć, bo jak już w styczniu mówił Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu Autostrady Małopolskiej, cytowany przez RMF FM: "koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26 proc., a ceny asfaltu niemal o 50 proc.".

Kiedy A4 przejdzie pod zarząd skarbu państwa, jedyną płatną autostradą w Polsce będzie A2 od Konina do Nowego Tomyśla i od Nowego Tomyśla do Świecka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)